Zot mba dorën/ Dridhet ky vend nga tërmeti 7.1 ballë, ja për çfarë raportohet

Një tërmet me magnitutë 7.1 ballë të shkallës Rihter, ka go ditur pjesën verilindore të Japonisë. Mediat e huaja shkruajnë se dr idhja e fuqishme u regjistrua në orën 23:00 sipas asaj lokale.


Madje lëkundjet janë ndierë dhe në Tokio. Raportohet se thellësia e epiqendrës së tërmetit ishte 60 kilometra nën sipërfaqen e tokës.

Agjencia shkroi se mund të ketë ndryshim të nivelit të detit përgjatë bregdetit japonez, por nuk priten dëme materiale.

Agjencia e Motit tha se nuk ka ndonjë rr ez ik për cunami pas dridhjes së fuqishme, ndërsa qeveria menjëherë them eloi task-forcë për t’u marrë me gjendjen e krijuar pas tërmetit.

error: Alert: Content is protected !!