Vu ani nga gurët në veshka? Këto janë kurat që iu shpëtojnë nga dhimbjet e tm errshme

Vu ani nga gurët në veshka? Këto janë kurat që iu shpëtojnë nga dhimbjet e tm errshme

Vu ani nga gurët në veshka? Këto janë kurat që iu shpëtojnë nga dhimbjet e tm errshme

Gurët në veshka janë depozitime minerale që formohen në organin përkatës. Dehidratimi është një nga faktorët më të mëdhenj kontribues në formimin e gurëve në veshka.

Sidoqoftë, ekzistojnë mënyra natyrale për eliminimin e tyre, ku disa prej të cilëve do të përmenden në këtë artikull. Ndiqeni listën e rekomandimeve të mjekësisë alternative, për largimin sa më të shpejtë të tyre në rast të shfaqjes:

Uji: Espertët rekomandojnë pirjen e tetë deri në 12 gotave me ujë në ditë, për të ngadalësuar formimin e gurëve në veshka. Lëngu i limonit: Sipas ekspertëve shëndetësore, konsumimi i ujit me lëng limoni në mëngjes dhe disa orë përpara darkës ndihmon në eliminimin e gurëve të depozituar në veshka. Borziloku: Përbërësit e borzilokut ndihmojnë në stabilizimin e nivelit të acidit urik duke vështirësuar formimin e gurëve në veshka.

Uthulla e mollës: Acidi nitrik, pjesë përbërëse e uthullës, ndihmon në shkrirjen e gurëve në veshka. Rekomandimi i mjekësisë natyrale është mbushja e një gote me uthull molle dhe ujë dhe të konsumohet dy herë në ditë, përpara vakteve për tretjen e gurëve. /Lajmi.net/

Leave a Reply