Vazhdon gjendja e r ëndë/ Koro navirusi merr 6 jetë shqiptarësh në 24 orë, 127 të tjerë infektohen

Vazhdon gjendja e r ëndë/ Koro navirusi merr 6 jetë shqiptarësh në 24 orë, 127 të tjerë infektohen

Vazhdon gjendja e r ëndë/ Koro navirusi merr 6 jetë shqiptarësh në 24 orë, 127 të tjerë infektohen

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë regjistruar 127 raste të reja dhe 6 humbje jete si pasojë e Cov id-19, në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 531 testime për të dyshuar të prekur nga C ovid 19, ku 127 persona janë konfirmuar të prekur nga vir usi Co vid 19.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 36 raste në Tiranë, 28 në Krujë, 15 në Durrës, 8 në Has, 5 në Kukës, 4 në Fier, nga 3 raste në Shkodër, Korçë, Elbasan, Vlorë, Gjirokastër, nga 2 raste në Lezhë, Përmet, Klos, Shijak, Finiq, nga 1 rast në Kurbin, Lushnje, Berat, Tepelenë, Kolonjë, Malësi e Madhe.

Megjithë rastet ditore të identifikuara, gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 32 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3155, që nga fillimi i epidemisë.

Ndërsa më shumë se 1 mijë raste aktive të prekura nga Covi d19 po ndiqen në dinamikë nga mjeket e familjes sipas protokolleve të përcaktuara.

Leave a Reply