Si do të jetë java dhe a do të keni mundësi bregdetit këtë fundjavë? Ja se cfarë thotë meteorologu i njohur

Meteorologu Hakil Osmani sjell parashikimin e motit, ndryshimin temperaturave për ditët në vijim, për Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut.Osmani tha se sot do të jetë me kthjellime të pakta dhe me vranësira të shpeshta të cilat do të krijojnë mundësinë për reshje të pakta dhe të izo luara.

Kryesisht në zonat veriore dhe pjesërisht ato qendrore.Gjithashtu dita e martë gjatë orëve ta para të paradites mbetet në prezencë të vranësirave të shpeshta të cilat do të sjellin reshje të pakta kryesisht në zonat lindore të terr itorit shqiptar.Ndërsa orët e mesditës dhe pasdites sjellin përmirësim të kushteve atmosferike të motit duke bërë që kthjellimet edhe gjatë ditës së mërkurë.

Pritet që gjatë mesjavës të kemi një rënie me 2-3 gradë kryesisht në vlerat maksimale, por fundjava sjell një rritje të
ndjeshme të vlerave teermike, duke bërë që maksimumet në Ultësirën Perëndimore të shkojnë në vlerat 28-29 gradë, ditorja.

error: Alert: Content is protected !!