Pija Ideale Për Të Humbur Peshë Dhe Për Ta Pastruar Trupin (RECETA)

Pija ideale për të humbur peshë dhe për ta pastruar trupin

Nëse dëshironi të humbni peshë dhe ta pastronii tërë trupin, atëherë ndihuni të lirë ta përgatitni këtë pije të përbërë nga minti, portokalli dhe çaji i gjelbër.

Duke e konsumuar këtë pije, ju do ta përmirësoni tërë shëndetin e përgjithshëm.

Çaji i gjelbër është i aftë ta shpejtojë metabolizmin dhe ndihmon në procesin e absorbiimit të yndyrave.

Duke e pirë një çaj të gjelbër çdo ditë, ju do të jeni të aftë t’i zvogëloni rreeziiqet e sëmunddjevee të zemrës, kannceriit të lëkurës, sulmiit në tru, sheqerit të lartë në gj ak, shtypjes së lartë të gj akut, etj.

Në anën tjetër, portokajtë janë shumë të shëndetshëm për shkak të vetiive antiioksiduuese që i kanë.

Ata nuk përmbajnë ndonjë lloj të yndyrave të ngopura, por janë të mbushura me fibra, të cilat janë shumë të nevojshme për njerëzit që kanë probleem me mbipeshë.

Veç kësaj, portokajtë kanë efekt pozitiv edhe kur bëhet fjalë për ballafaqimin me sëmunddjee kardiiovaskulare, artriit dhe kannceer.

Në fund, minti është i pasur me kalium, hekur, magnez e kalcium. Kjo bimë e përmirëson procesin e tretjes së ushqimit, ndërkaq njëkohësisht e ndihmon organizmin që me lehtësi ta ddjeegë yndyrën dhe ta parandalojë fryrjen e barkut.

Përgatitja e pijes:

– Vlojeni 1 litër ujë për 3-4 minuta. Temperatura e ujit duhet të jetë rreth 8- deri 85 gradë Celsius

– Shtoni 5 qese çaji të gjelbër dhe lëreni ujin të ftohet për 3 deri 5 minuta

– Largoni qeset e çajit të gjelbër

– Pastrojeni portokallin dhe prejeni bashkë me lëvore

– Çajin e gjelbër vendoseni në një enë xhami, shtojani rriskat e portokallit dhe në fund edhe disa gjethe të freskëta minti

– Mbylleni enën e xhamit dhe lëreni ashtu tërë natën

– Ju pastaj duhet ta konsumoni 1 gotë të kësaj pije para çdo shujte.

error: Alert: Content is protected !!