Pas Prillit moti ke i nxeht, Ja cfare Moti po na pret ne fillim te Majit.

Kjo e premte veçanërisht ën kryeqytet ishte mjaft e nxehtë. Por fundjava do të ndryshojë. Ditën e shtunë në vend do tëndikojnë masat ajrore të paqëndrueshme. Moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura por në pjesën e parë tëditës nuk do të mungojnë edhe periudhat e shkurtra me diell.

Duke lluar nga mesdita në pjesën më të madhe të vendit vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme
me intensitet të ulët deri mesatar në formë shtrengatash.

Reshjet do të jenë në formën e stuhive afatshkurtër shoqëruar me shkarkesa elektrike. Sa i përket ditës së diel masat ajrore të paqëndrueshme do të vijojnë të ushtrojnë aktivitetin e tyre mbi vendin tonë.

Deri në orët e mesditës moti do të jetë kryesisht i vranët dhe shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulet.Gradualisht pritet një përmirësim i kushteve meteorologjike ku vranësirat do të lënë vendin kthjellimeve.

error: Alert: Content is protected !!