Parlamenti Evropian merr vendim/ Nuk e duam Erdoganin, Turqia të qëndrojë sa më…

Sipas te dhenave te fundit tani Parlamenti Evropian miratuan me 480 votta pro, 64 kunder dhe 150 ab stenim moshapjen e negociatave me Turqin.
Si dhe eurodeputetët thanë se Turqia ishte distancuar nga vlerat evropiane dhe vazhdoii prapambetjen në fushën e su ndimit të ligjit.

Ata fajësuan Presidentin e Turqisë Rexhep Tajip Erdogan për lëvizjet e tij autoritare. Sipas tyre dy vitet e fundit panë një go/ ditje të pa parë ndaj opozitës dhe medias. Pavarësisht te’snionevee Turqia ka qenë një vend kandidat për në BE për më shumë se 15 vjet, keto jane te dhenat me te reja.

error: Alert: Content is protected !!