Nëse keni probleme me zorrën e trashë, këto ushqime duhet t’i konsumoni patjetër/ Nuk e keni idenë sa mirë ju bëjnë, mjekët i hanë përditë dhe nuk ua tregojnë

Nëse keni probleme me zorrën e trashë, këto ushqime duhet t’i konsumoni patjetër/ Nuk e keni idenë sa mirë ju bëjnë, mjekët i hanë përditë dhe nuk ua tregojnë

Nëse keni probleme me zorrën e trashë, këto ushqime duhet t’i konsumoni patjetër/ Nuk e keni idenë sa mirë ju bëjnë, mjekët i hanë përditë dhe nuk ua tregojnë

Sistemi tretës është një nga sistemet kryesore të trupit dhe zorra e trashë është një pjesë e rëndësishme e tij, e cila kryen shumë funksione. Riprodhon acidet yndyrore, thith vitaminat dhe ujin që janë të rëndësishme për shëndetin e tërë trupit. Prandaj është shumë e rëndësishme ta mbani atë të pastër dhe të shëndetshëm.Ushqimi i shëndetshëm dhe aktiviteti fizik mund të ndihmojnë në mbajtjen e shëndetshme të sistemit të tretjes. Por, ka disa këshilla të tjera që mund të jenë gjithashtu të dobishme.

Këtu janë 7 ushqime që pastrojnë zorrën e trashë

Avokadot
Avokado mund të ndihmojë si me tretjen ashtu edhe me detoksifikimin. Avokadot përmbajnë të dyja llojet e fibrave, të tretshme dhe të patretshme. Këto komponime ndihmojnë në pastrimin e zorrës së trashë dhe inkurajojnë lëvizjet e shëndetshme të zorrëve.

Fibrat zvogëlojnë rrezikun e përgjithshëm për zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë. Përmbajtja e tretshme e fibrave ndihmon në thithjen e ujit dhe lidhet me substanca të tjera në zorrë, në mënyrë që të ndihmojë që gjërat të ecin së bashku.

Mund ta hani të papërpunuar, por për shije mund ta shtoni në sallatë, të shoqëruar me vezë, ose në pije koktej.

Molla
Të gjithë e dimë se mollët janë të shkëlqyera për shëndetin tonë. Por, mollët gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të ruani shëndetin e sistemit të tretjes.

Konsumimi i mollëve rregullisht nxjerr toksinat jashtë trupit. Kjo recetë optimale do t’ju ndihmojë të merrni të gjitha përfitimet e mundshme.

– Merrni 1 mollë, 1 lugë fara chia, 1 lugë mjalt dhe 2 gota ujë.

– Vendosni të gjithë përbërësit në blender dhe i përzieni.

– Pini 2 gota të përzierjes çdo ditë për një javë. Pijeni në mëngjes, me stomak bosh.

Piperi i kuq
Piperi i kuq është një shpërbërës i mukozës, i cili ndihmon në zbutjen e çdo mukoze në trup. Stomaku përdor acidin në stomak dhe mukozën për të forcuar dhe lehtësuar tretjen, ndërsa mund të luftojë simptomat e mostretjes.

Përdoreni si erëz në supë ose oriz.

Selino
Selino përmban veti të mahnitshme për shëndetin. Ajo përmban kalcium, fibra, kalium dhe elementë të tjerë të dobishëm. Për të marrë efektin më të mirë veproni si më poshtë:

– Qëroni dhe preni 2 karota, 1 kërcell selino dhe 1 lugë fara liri të bluar.

– Vendosini të gjithë përbërësit në blender.

– Shtoni 2 gota ujë dhe i përzjeni.

– Pijeni (një herë në javë) në mëngjes duke e shoqëruar me ushqimin e mëngjesit

Leave a Reply