Ndryshim i befа sishem i motit! Ja çfarë pritet të ndodhë me temperаturat në Shqipëri

SHMU ka dhënë parashikimin e motit për javën që vjen: “Për javën që presim përpara vendi ynë futet në stinën e verës por duket se moti ende vijon të jetë relativisht i paqëndrueshëm, – njofton SHMU.

“Për ditën e nesërme, e hënë moti parashikohet fillimisht me diell por nga orët e mesditës deri ato të pasdites ka shtim v ranësirash mesatare deri të dendura. Vr anësirat do të shoqërohen me reshje shiu të intensitet të ulët por lokalisht reshjet do të jenë me intensitet mesatar në formën e shtr ëng atave shoqëruar me shka reksa elek trike dhe b reshër.

Po njësoj edhe dita e martë e cila parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vr anësirash shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme. Por, ndryshe nga e hëna reshjet do të jenë me intensitet të ulët në formë pikash dhe vetëm lokalisht në male në formë shtr ëng atash afatshkurtra.

Duke nisur nga dita e mërkurë deri ditën e premte mbi territor fillon qarkullimi i masave ajrore të qëndrueshme.

Moti do të jetë kryesisht i kthjellët por nuk do të mungojnë vr anësirat kalimtare në orët e mesditës. Gjithashtu gjatë këtyre ditëve nis dhe rrtija graduale e temperaturave të cilat mund ti shihni në tabelën më poshtë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!