Ndodhet në oborrin tuaj : Ky është ushqimi i cili mbron trurin tuaj nga plakja dhe

Ndodhet në oborrin tuaj : Ky është ushqimi i cili mbron trurin tuaj nga plakja dhe

Ndodhet në oborrin tuaj : Ky është ushqimi i cili mbron trurin tuaj nga plakja dhe

Ka shumë gjëra që mund t’ju ndihmojnë të ushtroni trurin tuaj dhe ta mbani atë të shëndetshëm, por nuk është aq e ditur që dieta juaj gjithashtu luan një rol vendimtar në zvogëlimin e rrez. ikut tuaj të zhvillimit të demencës dhe sëm. undjes së Alzheimerit.

Një studim i fundit tregoi se një dietë specifike, e quajtur dieta MIND, mund të zvogëlojë rrez. ikun e këtyre sëm. undjeve.

Pas një studimi të gjerë, ne mblodhëm elementët kryesorë ushqyes që duhet të përfshini në planin tuaj të dietës për një tru të fortë dhe të tjerat që duhet t’i shmangni.

Ushqime të shëndetshme të trurit

Manaferrat janë frutat numër një që duhet të konsumohen

Manaferrat janë të pasura me flavonoide, të cilat janë shumë të dobishme për trurin tonë.

Gjatë një studimi 20-vjeçar me mijëra njerëz që konsumonin fruta të ndryshme, studiuesit zbuluan se ata që hanin kryesisht manaferra kishin nivelet më të ngadalta të rënies së kujtesës. Kështu që shtoni boronica, luleshtrydhe dhe manaferra në ushqimet tuaja; truri juaj do t’ju falënderoj më vonë.

Hani zarzavatet tuaja, siç thoshin nënat tona

Dhe ata kishin absolutisht të drejtë. Perimet janë të mira për shëndetin tonë në kaq shumë nivele, përfshirë shëndetin tonë të trurit, për shkak të ushqyesve si folati, flavonoidet, vitamina E dhe karotenoidet.

Perimet me gjethe jeshile si spinaqi, marulja dhe lakra janë opsionet më të mira dhe kanë treguar se ulin nivelin e plakjes së trurit. Pra, mos harroni të përfshini një sallatë në vaktin tuaj.

Bëni arrat mezen tuaj të re

Në vend të ushqimeve dhe ëmbëlsirave të përpunuara, zgjidhni një grusht arra të papërpunuara ose të pjekura, të cilat janë të pasura me vitaminë E që ndihmon trurin tonë të funksionojë.

Për shkak të përbërjeve të tyre, yndyrnave të shëndetshme, fibrave dhe antioksidantëve, ato ndihmojnë shëndetin tonë të përgjithshëm. Ju gjithashtu mund të përpiqeni të përzieni arrat dhe manaferrat dhe të bëni një kombinim të rritjes funksionit të trurit.

Përdorni vajin e ullirit më shumë, të papërpunuar dhe në gatim.

Nëse dini disa gjëra në lidhje me dietën mesdhetare, atëherë e dini që vaji i ullirit është aleati numër një për një vakt të mirë dhe të shëndetshëm.

Mjekët këshillojnë që të kufizoni çdo vaj ose gjalpë tjetër, dhe të përfshini vajin e ullirit – konkretisht vajin e ullirit ekstra të vir. gjër – në dietën tuaj, i cili vepron si mbrojtës për trurin tonë kundër demencës.

Shtoni peshk në tryezën tuaj të paktën një herë në javë.

Studimet treguan se njerëzit mbi 65 vjeç që hëngrën vazhdimisht peshk, shënuan më mirë në testet e kujtesës në krahasim me ata që hanin më pak ose aspak peshk, dhe preferonin mish.

Peshku përfshin yndyrna të shëndetshme, B-6 dhe B-12 të cilat janë të dobishme për trurin tonë. Sipas dietës MIND një herë në javë është e mjaftueshme.

Leave a Reply