Majdanoz Me Limon Kundër Rrudhave, Njollave Dhe Alergjive

Majdanoz Me Limon Kundër Rrudhave, Njollave Dhe Alergjive

Vlerat E Majdanozit Për Lëkurën
Majdanozi është shumë i pasur me vitamina dhe minerale.

Lëngu i tij përmban vajra esencialë që ofrojnë sasi të jashtëzakonshme të manganit dhe kaliumit.

Vlerat e majdanozit e bëjnë atë shumë të kërkuar nga njerëzit që vuaajnnë nga diabeti, infekksioneet uriinare, temperature, lodhja apo inflammaciioni i syve.

Në industrinë e kozmetikës, majdanozi ka aftësi rigjeneruese dhe zbardhuese.

Ai ju vjen në ndihmë për eliminimin e skuqqjevee të lëkurës, freskinë dhe zbardhjen e saj.

Si Të Përdorni Majdanozin Dhe Limonin Për Shëndetin E Lëkurës

Përbërësit
1 lugë çaji me lëng limoni ose uthull molle

2 lugë gjelle me majdanoz të grirë hollë

200 ml ujë

Përgatitja

Në fillim duhet të zieni ujin në një tenxhere të vogël.

Më pas shtoni gjethet e grira hollë të majdanozit dhe lërini të ziejnë për 15 minuta.

Hiqeni tenxheren nga zjaarrii dhe lëreni lëngun të ftohet.

Shtoni lëngun e limonit ose uthullën e mollës dhe hidheni lëngun në një enë qelqi.

Ruajeni atë në frigorifer.

Përdorimi I Lëngut Të Majdanozit Dhe Limonit

Përdorni këtë lëng dy herë në ditë, në mëngjes dhe në darkë duke lyer lëkurën.

Ai do të ngushtojë poret në lëkurë, do ta pastrojë dhe zbardhë atë.

Duke e përdorur këtë lëng në fytyrë, do të largoni njollat e errëta dhe lëkura juaj do të ketë një ngjyrë të njëtrajtshme.

Ajo do të ketë shkëlqim rinor dhe do të jetë më elastike.

Nëse e përdorni këtë lëng për gjatë gjithë muajit do të vëreni ndryshime befasuese.

error: Alert: Content is protected !!