LAJMI I FUNDIT/ S’ka viza as në vitin 2022

Lëvizjen e lirë të Kosovës vazhdojnë të mos e përkrahin Franca, Belgjika, Holanda e Danimarka, derisa pro këtij procesi mbetet e vetme Gjermania, shkruan sot Gazeta Zëri.

“Liberalizimi i vizave është vonuar shumë, jemi të pakënaqur për faktin që është vonuar kaq shumë. Megjithatë procesi është në finale të veten, në ditët e para të Qeverisë së re mund të ndodhë liberalizimi i vizave”.

Po ashtu ai ka deklaruar se ky proces mund të shtyhet më së largu deri në dhjetor të këtij viti.

Gerard Araud, këshilltari i presidentit të Francë, Emmanuel Macron, ka thënë se heqja e vizave për kosovarët mbetet një ëndërr dhe nuk ndodhë as në vitin 2022.

error: Alert: Content is protected !!