LAJMI I FUNDIT / S.ulmohet me ra.keta Gaza deri tani 20 persona të v dekur

Ushtria izraelite ka filluar s ulme ajrore kundër caqeve të m ilitantëve në Rripin e Gazës, pasi me raketa u q ëlluan nga t erritori drejt Jerusalemit.

Ministria palestineze e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza tha se 20 vetë, përfshirë edhe fëmijët, kanë v dekur gjatë këtyre s ulmeve, transmeton Klan Kosova.

Në Jerusalem, zjarri me raketa bëri që parlamenti i Izraelit të evakuohej derisa po dëgjonin sirenat. T ensionet midis Izraelit dhe Palestinezëve u thelluan ditët e fundit.

Sundimtarët e Hamasit të Gazës kishin k ërcënuar të g odisnin pasi qindra palestinezë u plagosën në përleshjet me policinë izraelite në Jerusalem të hënën. Izraeli tha se kishte v rarë të paktën tre m ilitantë të Hamasit.

Burime të Hamasit i thanë BBC se një komandant i Brigadave Izzedine al-Qassam, M ohammed A bdullah F ayyad, ishte v rarë.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se Hamasi kishte “kaluar vijën e kuqe” dhe se “konflikti aktual mund të vazhdojë për disa kohë”.

“Izraeli do të përgjigjet me forcë të madhe … ata që na sulmojnë do të paguajnë një çmim të rëndë”

Kohët e fundit janë zhvilluar përplasje të r ënda, me më shumë se 300 palestinezë të p lagosur në konfrontime me policinë izraelite jashtë xhamisë al-Aqsa të hënën.

Një marshim i planifikuar nga nacionalistët izraelitë që do të kalonte sot nëpër zonat myslimane të qytetit të vjetër të Jerusalemit Lindor u ndërpre për shkak të f rikës se mund të shkaktonin t razira.

error: Alert: Content is protected !!