“L ufta e Mesdheut”, Turqia paralajmëron Francën që të mos përzihet, përndryshe ..

“L ufta e Mesdheut”, Turqia paralajmëron Francën që të mos përzihet, përndryshe ..

“L ufta e Mesdheut”, Turqia paralajmëron Francën që të mos përzihet, përndryshe ..

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, tha të premten se Franca duhet të vetëpërmbahet nga hapat që do t’i rrisnin te nsionet në pjesën lindore të Mesdheut, ku Turqia është futur në një mosmarrëveshje me Greqinë rreth kërkimit të naftës dhe gazit në ujëra të kontestuara.

Sipas disa burimeve të sigurisë, u shtria franceze ka kryer ushtrime me forcat greke në rajonin e kontestuar.Duke folur në një konferencë për gazetarë bashkë me ho mologun zviceran, Cavusolgu bëri të ditur se Zvicra ka ofruar ndërmjetësim për ta zgjidhur mosmarrëveshjen dhe se Turqia është pajtuar në parim për këtë, duke shtuar se Greqia do të marrë kundërpërgjigje, nëse e provokon anijen turke “Oruc Reis”.

Leave a Reply