Ky lloj vaji ndihmon dhëmbët të mos prishen, bën mirë ta përdorni

Ky lloj vaji ndihmon dhëmbët të mos prishen, bën mirë ta përdorni

Ky lloj vaji ndihmon dhëmbët të mos prishen, bën mirë ta përdorni

Me siguri keni dëgjuar për përfitimet e shumta të vajit të kokosit për shëndetin tonë: por a e dini se është gjithashtu një aleat i shkëlqyeshëm për shëndetin oral? Disa studime të fundit kanë treguar se vaji i kokosit mund të jetë një zëvendësues i vlefshëm për shumë pasta dhëmbësh, edhe pse nuk përmban kimikate.

Shëndeti i dhëmbëve është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të gjithë shëndetin e përgjithshëm, dhe shumë prej infeksioneve që formohen në gojë mund të shkaktojnë probleme të tjera shëndetësore në pjesë të tjera të trupit. Vaji i kokosit është një përbërës i shkëlqyeshëm për mbajtjen e dhëmbëve të shëndetshëm. Vaji i kokosit është një agjent i shkëlqyeshëm antibakterial, pasi enzimat e tij tretëse parandalojnë formimin dhe rritjen e baktereve në gojë.

Vaji i kokosit ka veti antibiotike, të aftë për të luftuar infeksionet mikrobike, prandaj është një ilaç shumë i dobishëm për parandalimin e prishjes së dhëmbëve duke shmangur kimikatet që përmbajnë pastat tradicionale të dhëmbëve. Për të bërë një pastë të shkëlqyeshme natyrore për dhëmbët, përzieni rreth 100 gram vaj kokosi me 2 lugë sodë buke dhe 15 pika vaj esencial të limonit.

Lani dhëmbët me këtë pastë dhëmbësh çdo ditë. Ose mund të shpëlani gojën me vaj kokosi për rreth 10 minuta

Leave a Reply