Kura 7 ditore me farat e fikut : Ja se cfarë sëm/undje të përhapur shëron dhe si pregatitet

Kura 7 ditore me farat e fikut : Ja se cfarë sëm/undje të përhapur shëron dhe si pregatitet

Kura 7 ditore me farat e fikut : Ja se cfarë sëm/undje të përhapur shëron dhe si pregatitet

Fiqtë i gjejmë në ngjyrë të kuqe, të zezë ose të bardhë

Fiqtë janë një nga frutat më të ëmbël dhe aromatikë në botë.

Fiqtë i gjejmë në ngjyrë të kuqe, të zezë ose të bardhë.

Këto fruta janë shumë të pasur me vitaminat B2, B1 dhe A.

Ato përmbajnë acide yndyrore dhe antioksidantë.

Fiqtë janë gjithashtu të pasur me zink, kalçium, selenium, bakër, mangan, magnez dhe hekur.

Fiqtë Dhe Diabeti

Këto fruta janë të ëmbël por gjithashtu përmbajnë shumë fibër e cila ngadalëson tretjen dhe përthithjen e sheqernave në gjak.

Kjo do të thotë se fiqtë janë fruta të shëndetshëm për diabetikët por pa e tepruar.

Diabetikët duhet të zgjedhin fiqtë me lëkurë me ngjyrë të errët të cilët janë më të pasurit në vlera.

Minerali kalium që gjendet tek fiqtë është i mirë në pakësimin e insulinës.

Ju mund të mbani nën kontroll diabetin duke konsumuar mjaltë me fara fiku.

Ekspertët rekomandojnë konsumin e një luge çaji me pak mjaltë dhe fara fiku për 7 ditë me rradhë.

Leave a Reply