Kos, Hudhër Dhe Vaj Ulliri, Kombinimi Qe Kuron Semundjen Me Te Perhapur Tek Populli Jone..!?

Kos, Hudhër dhe Vaj Ulliri, Kombinimi qe kuron semundjen me te perhapur tek populli jone..!?

Një kombinim perfekt për një darkë të lehtë, të shijshme plot vlera ushqyese e shëndetësore.

Përgatitja e kosit me hudhra dhe vaj ulliri është vërtetë e thjeshtë por shija dhe vlerat që përfiton organizmi janë të shumta.

Ju mjafton të shtypni një thelpi hudhër në një lugë vaj ulliri t’i përzjeni të gjitha bashkë e më pas t’i shtoni në një pjatë me kos. Shtojini pak kripë dhe majdanoz të grirë imët sipas dëshirës dhe konsumojeni gjatë darkës.

Jo vetëm që do t’ju kënaqë me shijen që ka por mbi të gjitha kjo mënyrë e të ushqyerit është ideale për të mbajtur trupin në formë, për të përmirësuar tretjen dhe për rigjallëruar organizmin në tërësi.

Më poshttë ju sjelliim vlerat që përfiton organizmi kur konsumon kos.

I bën mirë stomakut
Kulturat e gjalla tek kosi janë efikase kundër konstiipacionnit, diiaresë, inflammacioniit të zorrëve, kannceriit të zorrës së trashë e të tjerë.

Këto probiotikë përforcojnë imunitetin dhe mbrojnë stomakun nga infekksioneet.

Ostteoporooza

Brishtësia e kockave vjen si pasojë e ndryshimeve hormonnale dhe mungesës së vitaminave D dhe kalçiumit.

Kosi është i pasur me kalçium dhe konsumimi i rregullt i tij përmirëson strukturën e kockave.

Tensioni i lartë i gj akut
Studimet kanë konfirmuar se produktet e bulmetit kanë aftësinë të rregullojnë tensionin e gj akut.

Me kos e pak hudhër, rreziikuu i tensiionit të lartë të gj akut bie me 50 përqind.

Pesha

Kosi është ideal për të kufizuar kaloritë. Ai shuan urinë dhe nepsin për ushqime të ëmbla.

Pasi përthithet, kalçiumi nga kosi ndikon që qelizat e yndyrës të ulin prodhimin e kortizolit ndërkohë që amino aciidet djegiin yndyrën e tepërt.

Rekomandimet gjithnjë vlejnë për kosin me pak yndyrë.

Vitaminat

Kosi përmban fosfor, kalium, jod, zink, vitamin B5 dhe B12. Kjo e fundit është një vitaminë shumë e rëndësishme për rruazat e kuqe të gj akut dhe sistemin neervor.

E ftohura
Kur imuniteti është i fortë, do të mund të mposhttë viiruset ose bakktereet. Konsumoni 150-200 gramë kos shoqëruar me një thelpi të voguel hudhre në ditë për t’i shpëtuar simptomave të të ftohurës, gripit dhe probleemeve me fytin.

Ky produkt përgjysmon shanset e shfaqjes së këtyre sëmunddjevee.

Shëndeti i lëkurës
Kosi është një nga kurat më të mira për femrat. Ai përmirëson lëkurën, shtrëngon poret dhe i jep lëkurës elasticitet dhe shkëlqim.

Kosi është i dobishëm kundër simptomave të plakjes, annkthii më i kkeq për shumë femra.

Shëndeti i flokëve
Kosi, ashtu si edhe vaji i ullirit janë të dobishëm edhe kundër flokëve të thatë dhe të hollë. Ai forcon çdo qimë të flokut dhe pastron skalpin nga zbokthi

error: Alert: Content is protected !!