Kimistja tregon se si të përgatitni dezinfektues duarsh në kushte shtëpie

Perbersit i keni me po$h.te

Ndërsa supermarkete dhe kimistë shesin sanitatorët e duarve në kohën e pandemisë së koronavirusit, shumë njerëz po kthehen në recetat e bëra vetë, të bëjnë dezinfektuesit e tyre të shkallës së lartë.

Kimistja me qendër në Sidne, Michelle Wong tha se ka shembuj ‘të mirë’ të recetave që kopjohen nga internet, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Ajo tha se çelësi për të bërë produktin tuaj është të siguroni që përqendrimi përfundimtar i alkoolit / etanolit të përdorur në përzierje të jetë në më shumë se 60 përqind, pasi forcat më të ulëta nuk do të jenë efektive në vrasjen e virusit.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) e cila ka recetën e saj të koncentratit të sanitatorëve në dispozicion, bën thirrje për 96% etanol të provuar (8,333ml), peroksid hidrogjeni tre përqind (417ml) dhe 98 përqind glicerinë (145ml).

Recetë për dezinfektuesin e duarve:

1/3-ta e filxhanit 96% etanol
1/4 -ta e lugës glicerinë 98%
1 lugë peroksid hidrogjeni
1/2-ta lugë çaji ujë të distiluar

Kjo jep një përqendrim përfundimtar prej rreth 80% të etanolit.

Leave a Reply