Kam Dy Fjalë: Më Lejoni T’ju Tregoj Pse Duhet Të Hani Kos Në Mëngjes…

Kam dy fjalë: Më lejoni t’ju tregoj pse duhet të hani kos në mëngjes…

Kosi është një nga ushqimet e bulmetit më të konsumuara nga shqiptarët. Ai nuk bëhet kurrë i mërziitshëmm, sepse mund të kombinohet në mënyra e shije të ndryshme.

Kosi mund të hahet me të ëmbla dhe të kripura, në mëngjes, drekë apo edhe darkë për një vakt të lehtë. Kosi është i pasur me kalium, kalcium, magnez, vitaminë B2 dhe B12. Në këtë artiikuull do të mësoni më shumë për vlerat befasuese të ngrënies së kosit në mëngjes ose pas tij.

Sistemi tretës – Kosi përmirëson tretjen dhe konsumi ditor i tij veçanërisht në mëngjes, mbron sistemin tretës nga tokksinaat dhe bakktereet. Ai qetëson sistemin e rënnduaar nga inflammacionni dhe dëmmet e shkaktuar prej tij.

Imuniteti – Kosi ka aftësinë të mbrojë imunitetin dhe ta bëjë atë më të fortë. Imuniteti është më i fortë, sepse kosi përmban minerale të dobishme si zinku, magnezi dhe seleniumi.

Tensiioni i lartë i gj akut –

Kaliumi te kosi ndihmon në elimi.niimin e kripës së tepërt nga organizmi. Në këtë mënyrë, kosi ndihmon në uljen e tensiionit të gj akut dhe shëndetin e zemrës.

Infekksioneet – Kosi është veçanërisht një aleat i grave, sepse parandalon mykkun dhe infekksioneet në organeet gjeniitale. Kosi përmban lactobaciile, baktteree që frenojnë rritjen e infekksioneeve dhe mykkut.

Kockat – Një filxhan me kos përmban 275 mg kalçium. Për këtë arsye nëse e konsumoni që në mëngjes, u keni dhënë kockave forcën e duhur.

Bakttereet e këqiija – Kosi përmban probiotikë që eliminojnë miikro-organiizmaat nga sistemi tretës. Nëse vuanni nga fryrjet në stomak ose diiareea, është e këshillueshme që të hani kos që në mëngjes.

Kos pas aktivitetit fizik – Proteina tek kosi i jep muskujve amiino aciidet që u duhen për tu rimëkëmbur pas një aktiviteti të caktuar fizik. Pas këtij të fundit, energjia e trupit është në rënie dhe kosi e rikthen atë.

Alergjitë – Foshnjet e grave shtatzëna që konsumojnë kos rregullisht, janë më pak të prekur nga alergjitë, thotë një studim mbi rolin e kosit. Sipas studimit, fëmijët që ushqehen me kos rregullisht janë më pak të rreezi.kuar nga infekk.sioneet dhe alergjitë.

Rënia në peshë –

Kosi përmban pak kalori. Për më tepër, falë konsumit të tij, qelizat e yndyrës prodhojnë më pak kortiizol, gjë që e nxit organizmin te humbasë më shumë kilogramë.

Kaviteti
Kosi i mbron dhëmbët nga kaviteti. Ai përmban acid laktik që i mbron mishrat e dhëmbëve nga mbetjet ushqimore dhe bakttereet.

error: Alert: Content is protected !!