Ju duhet vetëm 1 lugë çaji sode buke dhe do të shpëtoni për tërë jetën nga ky problem

Soda e bukes është cilesuar në vitet e fundit si një ilaç i vërtetë për shëndetin tonë. Ajo përdoret për të lehtësuar problemet e stomakut dhe për të trajtuar shumë kushte të tjera shëndetësore. Soda e bukës është gjithashtu e dobishme në shtëpi dhe mund të përdoret për të pastruar shumë sipërfaqe.

Por përdorimet e shumta të saj nuk janë reduktuar vetëm për ato të mëparshmet: Soda e bukës është një produkt i shkëlqyer për të mbrojtur dhe kujdesur për bimët, pasi ka veti këpurdhëvrasëse.

Milsoni 3 litra ujë me 4 lugë sode buke dhe aplikojeni atë në trëndafila për të luftuar njollat ​​e zeza të shkaktuara nga kërpudhat, ose pemë frutore për të parandaluar kërpudhat e shëmtuara.

Përforcon bimët. Soda përmirëson fotosintezën, duke lejuar një rritje më të fortë të gjetheve. Para aplikimit të saj në tërë zonën, aplikoni një sasi të vogël në një gjethe për të parë se si bima reagon në 24 orët e ardhshme. Përzihet pak sodë me pak uthull dhe aplikohet.

Kundër parazitëve. Derdhni një lugë gjelle sodë në një litër ujë, pastaj spërkatni gjithë tokën.

Insektet. Përhapeni soden e bukës në tokë për të mbajtur larg milingonat ose insektet e tjera.

Leave a Reply