Ilac per cdo gje, ja si ta perdorni qepen per te sheruar semundjet

Ilac per cdo gje, ja si ta perdorni qepen per te sheruar semundjet

Ilac per cdo gje, ja si ta perdorni qepen per te sheruar semundjet

Qepët janë të mbushura me agjentë antiseptikë dhe antibiotikë për shkak të përmbajtjes së lartë të squfurit. Ata rritin imunitetin tuaj, ndalojnë të vjellat, trajtojnë problemet e frymëmarrjes, ndihmojnë në trajtimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës, uljes së kolesterolit dhe artritit. Ata janë përdorur nga amerikanët për të trajtuar ftohjet dhe gripin dhe madje Organizata Botërore e Shëndetësisë njeh qepën si një mënyrë të mirë për të lehtësuar infeksionet e frymëmarrjes, bronkitin, kollën. Ja disa mënyra si ju mund të përdorni qepën:
Për kollën
Pastrojeni dhe priteni në feta një qepë dhe vendosni një lugë sheqer kafe mbi çdo fetë dhe mbuloni ato për një orë. Hani këtë dy herë në ditë për të hequr qafe kollën tuaj. Squfuri në qepë ka veti antibakteriale që vjedhin mikrobe që shkaktojnë kollitje.

Lufton rënien e flokëve
Vini pak ujë me një qepë në të dhe përdoreni lëngun si një shpëlarje para shampos për të luftuar humbjen e flokëve dhe ndihmon në rritjen e flokëve të reja. Vetitë e saj antimikrobike do të ndalojnë zbokthin dhe do të ndihmojnë në rritjen e më të fortë dhe më të plotë të flokëve.
Lironi kraharorin e bllokuar.
Shtrydhni një qepë dhe bëni një paste duke shtuar disa pak vaj kokosit. Përhapeni këtë mbi gjoks dhe mbulojeni me një peshqir. Qepët punojnë si një antibiotik natyral dhe forcojnë sistemin imunitar.

Zbut kolikun tek bebet
Për të qetësuar një fëmijë nga dhimbjet e barkut jepini një lugë të vogël me çaj qepë çdo orë derisa të jenë më të qetë. Qepa ka veti të relaksojë muskujt, forcojë stomakun dhe rregullojë tretjen.
Çajin e qepës
E bëni duke zierë në ujë një qepë të copëtuar dhe lejoni që të ftohet përpara se ta kulloni dhe ta pini.

Për pickimin nga insektet
Vendosni një copë qepë ose një lëng qepësh të freskët mbi vendin e pickuar për ta zbutur atë. Vetitë anti-inflamatore të qepës do të zvogëlojnë inflamacionin.

Infeksioni veshit
Prisni një qepë dhe e vendosni brenda një çorapë të hollë dhe lidheni atë të mbyllur. Vendos çorapën mbi veshin tuaj dhe mbajeni atë në vend me një kapelë. Lëreni atë derisa dhimbja të largohet.

Për të lidhur vendin e prerë
Përdorni cipën e lëkurës së qepës për një prerje. Kjo do të funksionojë si një agjent antiseptik që ndalon shpejt gjakderdhjen. Vetitë antibiotike dhe anti-inflamatore ndihmojnë në shërimin e plagës, ndërsa vetitë antimikrobike do ta parandalojnë infeksionin.

Shëron një fyt të lënduar
Zieni lëkurë qepe me ujë. Bëni gargarë me të. Nëse shija është e padurueshme ju mund të shtoni pak limon dhe mjaltë. Vetitë anti-inflamatore të qepëve do të zvogëlojnë dhimbjen dhe inflamacionin në fyt.

Leave a Reply