Gjashtë Arsye Për Të Mbledhur Hithrën Dhe Për Të Bërë Vaj Shëruees: Shëron Anemiinë, Arttritiin, Përshpejton Rritjen E Flokëve, Zbut Rrudhat..!?

Gjashtë arsye për të mbledhur hithrën dhe për të bërë vaj shëruees: shëron anemiinë, arttritiin, përshpejton rritjen e flokëve, zbut rrudhat..!?

Nuk ka iilaç natyral më të mirë se hithra e re. Hithra është e pasur me vitamina A, B2, C, D dhe K dhe përmban lëndë ushqyese të tilla si antiioksidanntë, amiinoacidee dhe klorofiil. Alsoshtë gjithashtu një burim i mirë i kalciumit, kaliumit, jodit, manganit dhe hekurit.

Nëse keni ndonjë problem me urinimin, gurët në veshka, probleeme të kyçeve, hithra do t’ju ​​ndihmojë. Përveç kësaj, hithra ka veti antii-inflammatoree, anaalgjezike, antiirheumattike, antiikonvuulsive dhe hipottensionaale.

Mbledhja e hithrave:

Kur mbledhni hithrat, sigurohuni që të veshni doreza mbrojtëse. Pastaj preni majat e hithrave të reja me një thiikë të mpreehtë ose gërshërë. Vendosni hithrat e mbledhura në një shportë thurur.

Nëse jeni “djeeguur” nga hithrat, kopshtarët sugjerojnë të aplikoni në lëkurën tuaj një pastë të bërë me sodë buke dhe ujë. Pas disa minutash dhimbbjaa e shkakttuaar nga reagimi i hithrës do të zhduuket.

Përgatitja e ushqimit nga hithrat:

Para se të përgatitni hithrën, duhet të derdhnii ujë të vaalë mbi të që të mos djeegë. Pastaj përgatiteni më tej sipas recetës së dëshiruar.
Këtu janë tre ide të shkëlqyera se si të përdorni hithrën e re, të rifreskoni menunë tuaj dhe të përmirësoni shëndetin tuaj:

Çaji si iilaç:

Mënyra më e mirë për të bërë çaj hithre është ta zhytnii hithrën në një kavanoz me ujë të ngrohtë në mbrëmje. Lëreni të ftohet, pastaj vendoseni kavanozin në frigorifer brenda natës. Kullonii çajin të nesërmen dhe pijeni kur të doni. Nëse dëshironi, mund të vendosni mjaltë në çaj për ta ëmbëlsuar.

Përgatitja e zakonshme e çajit të hithrës është si më pposhttë: një lugë të plotë me gjethe hithre të thatë derdhet me 250 ml ujë të zier, zihet për një minutë dhe lihet e mbuluar për 20 minuta, pastaj kullohet. Mund të lihet brenda natës, pastaj të kullohet ditën tjetër dhe të pihet gjatë ditës.

Hithra për bukurinë dhe shëndetin:
Vaji i hithrës: bën mrekulli për reumatizmin, artriitin dhe ostteoporoozën. Përdoret gjithashtu për të trajtuar shpejt gërvishtjet dhe djeegiiet në lëkurë, madje mund të përdoret për ekzeemën dhe sëmunddjeet e tjera të lëkurës.

Për të bërë vaj hithre, mbushni një kavanoz me gjethe të reja të hithrave të reja dhe hidhni sipër tyre vaj ulliri ose kokosi. Mbylleni kavanozin, pastaj lëreni në një vend me diell.
Shkundni kavanozin çdo ditë, pastaj lëreni në diell për 20 ditë të tjera. Para përdorimit, kullojeni vajin dhe vendoseni në lëkurë sipas nevojës, dhe disa herë në ditë.

Shampo për rritjen e flokëve:

Hithra stimulon rritjen e flokëve, prandaj rekomandohet të vendosni pak vaj hithre në shampon që lan flokët ose të bëni masazh kokës me këtë vaj përpara se ta bëni me shampo.

Shpëlaj flokët:

Një alternativë ndaj shamponit të hithrës është thjesht shpëlarja e flokëve me çaj hithre. Pas larjes me shampo të zakonshme të flokëve, lani flokët me çaj hithre. Kjo procedurë do të japë shkëlqim dhe stimulon rritjen, por gjithashtu do të ushqejë flokët nga brenda.

Vaj masazhi:

error: Alert: Content is protected !!