E thonë mjekët/ Hani dy banane në ditë dhe do na kujtoni, nuk e keni idenë sa mirë bëjnë

E thonë mjekët/ Hani dy banane në ditë dhe do na kujtoni, nuk e keni idenë sa mirë bëjnë

E thonë mjekët/ Hani dy banane në ditë dhe do na kujtoni, nuk e keni idenë sa mirë bëjnë

Banania është një nga frutat më të konsumuara në botë, më shumë se mollët dhe portokallet të marra së bashku.

Përfitimet e këtij fruti janë të shumta për trupin.Bananja është veçanërisht e pasur me kalium, fibër, vitaminë C dhe B6.Ato i bëjnë njeriut vetëm mirë, megjithatë banania nuk është për të gjithë, sidomos për njerëzit me sëmundje të caktuara.

Çfarë Përfitoni Nëse Hani 2 Banane Në Ditë?
Nëse ju konsumoni 2 banane në ditë do të merrni përfitimet e mëposhtme:

210 Kalori
900 mg Kalium (24% DRD)
54 g Karbohidrate (18% DRD )
2 g Fibër (24% DRD)
28 g Sheqer
6 g Proteinë (4% DRD))
2% Vitaminë A
34% Vitaminë C
2% Hekur
40% Vitaminë B6
16% Magnez
Çfarë Ndodh Nëse Hani 2 Banane Në Ditë?
Ekspertët thonë se konsumi i dy bananeve në ditë do të furnizojë trupin me 900 mg kalium, që i bën mirë zemrës dhe mirëmban tensionin e gjakut në nivele të shëndetshme.

Sipas tyre, balancat mes kripës dhe kaliumit janë të nevojshme për të mbajtur nën kontroll tensionin e lartë të gjakut.

Nivelet e larta të vitaminës C që përfitoni nga ngrënia e dy bananeve në ditë, do të fuqizojnë sistemin imunitar dhe minimizojnë rrezikun e sëmundjeve.

Bananja është një frut shumë i mirë për shëndetin e stomakut dhe sistemin tretës, për shkak të kaliumit që ndihmon në rikthimin e ekuilibrave të elektroliteve.

Bananet përmbajnë fibër por edhe sheqer. Pavarësisht nivelit të lartë të këtij të fundit, fibra do të balancojë përthithjen e tij në organizëm.

Leave a Reply