E FUNDIT / Kancelarja MERKEL vjen Me Mesazhin E Ri URGJENT !

“Beteja kundër këtyre autoreve dhe atyre që i nxisin – është beteja jonë e përbashkët,” shkroi zëdhënësi i Merkelit në Twitter, duke shtuar: “solidaritet” me Austrinë. Policia e Vjenës ka thënë se tre persona janë neutralizuar– dy burra dhe një grua – si dhe 15 të tjerë janë lenduar, përfshirë një officer të policisë, si pasojë e asaj që ministri i Brendshëm austriak.

Sipas policisë, ngjarja është kryer nga të paktën një autor i cili është godit nga ana e forcave të sigurisë. Ngjarja po konsiderohet të ketë pasur motive fetare. Ministri i Brendshëm Karl Nehammer e përshkroi autorin. Në një konferencë për media, ai tha se autori ishte mbështetës i Shtetit Isla mik dhe se shtëpia e të dyshuarit ishte kontrolluar dhe sekuestruar video-material.

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, ka thënë se republika që drejton ai, po kalon nëpër periudhë të vështirë. “Dua të falënderoj të gjitha shërbimet e emergjencës që pasigurojn jetën e tyre për sigurinë tonë, sidomos sot. Policia jonë do të marrë masa vendimtare kundër autorëve të kësaj ngjarje të rende. Ne kurrë nuk do të lejojmë që të trembemi nga ata””, ka thënë ai përmes një postimi në rrjetin social, Twitter

error: Alert: Content is protected !!