E dinit këtë? Mjaltin dhe limonin t’i përdorni sa më shumë, shërojnë një sëmundje që i prek shumë shqiptarët

E dinit këtë? Mjaltin dhe limonin t’i përdorni sa më shumë, shërojnë një sëmundje që i prek shumë shqiptarët

E dinit këtë? Mjaltin dhe limonin t’i përdorni sa më shumë, shërojnë një sëmundje që i prek shumë shqiptarët

Gjatë ditëve të ftohta, të gjithë përballemi me dhi/mbje të fytit. Në vend që të marrim il’açe që zvogëlojnë imunitetin natyror të trupit, bëni një il’aç efektiv në shtëpi që është shumë i lehtë dhe i shpejtë për t’u përgatitur.

Çfarë ju duhet?
Një kavanoz qelqi

Limon
Mjaltë

Xhenxhefil

Si ta përgatisni dhe përdorni këtë recetë?

Në kavanozin e qelqit vendosni copët e limonit dhe vendosni mjaltin ose xhenxhefilin. Mbylleni kapakun e kavanozit dhe lëreni në frigorifer derisa të bëhet masa sikur xhelatinë.

Kur dëshironi që ta përdorni këtë tretman, merreni një lugë gjelle dhe vendoseni në një filxhani e mbulojeni me ujë të vluar.

Kjo përzierje mund të qëndrojë deri 2-3 muaj. Kjo recetë natyrale është e mrekullueshme edhe për dhi. mbjet e kokës, ju lutemi na ndihmoni që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë. Faleminderit për mirkuptimin SHQIPE.

Leave a Reply