Cilësitë E Frutit Të Verës Janë Më Të Mira Se Sa Mendonit; Shalqiri Dhe 8 Përfitimet Që Keni Nga Ai

Cilësitë e frutit të verës janë më të mira se sa mendonit; Shalqiri dhe 8 përfitimet që keni nga ai

Shalqinjtë janë të preferuarit e verës. Ato janë të pasur me shumë lëndë ushqyese, dhe kanë vlerën më të lartë ushqyese për kalori. Janë të shijshëm dhe ushqyese, dhe përmbajnë një sasi të shëndetshme të vitaminës A B6, C, L-ciitrullinne, fibra, antiioksidanntë dhe kalium. Për më tepër, shalqinjtë janë burimi më i mirë i L-ciitrulline.

Këto ushqyesve punojnë në sintoni të përsosur dhe nxisin përgjigjen tuaj imune duke ju ndihmuar të lehtësoni simptomat e diabetit, astmmës, osteoarttritiit dhe artritit reummatoiid.

Këtu janë disa përfitime nga ky frut me shumë lëng:

1. Vrett bakttereet e rreziikshmee dhe pastron veshkat.

2. Fara e shalqirit lehtësojnë eliminimin e gurëve të veshkave. Shtrydhni një lugë gjelle fara, dhe lëreni të në ujë të vlojë.

3. Konsumi i rregullt i shalqirit ul presiionnin e gj akut dhe stimulon qarkullimin e gj akut.

4. Vitamina C në shalqirin parandalon forcimin e arteriievee.

5. Uji dhe fibrat lehtësojnë kapsllëkun.

6. Hani shalqi rregullisht për të parandaluar kannceriin e prosttatës. Mos harroni se shalqinjtë janë të pasur me antiioksidanntë.

7. Kaliumi dhe magnezi lehtësojnë dhimbbjeen e muskujve. Këto minerale kanë një rol të rëndësishëm në procesin e rimëkëmbjes.

8. Shalqinjtë elimiinojnë amoniiakuun nga mëlçia dhe pastrojnë tërë trupin.

Ju mund të konsumoni shalqinjtë në shumë mënyra të ndryshme. Shumica e njerëzve pëlqejnë të shtojnë copa të shalqirit në sallatë..

error: Alert: Content is protected !!