Trumpit i ishte përkeqësuar gjendja kur ishte infektuar me COVID, ishte menduar të futej në ventilator

NEW ORLEANS, LOUISIANA – JANUARY 13: U.S. President Donald Trump waves prior to the College Football Playoff National Championship game between the Clemson Tigers and the LSU Tigers at Mercedes Benz Superdome on January 13, 2020 in New Orleans, Louisiana. (Photo by Kevin C. Cox/Getty Images)Trumpit i ishte përkeqësuar gjendja kur ishte infektuar me COVID, ishte menduar të futej në ventilatorFebruary 12th, 12:45pmFebruary 12th, 12:45pmFISH MEDIALajmePas infektimit me koronavirus, gjendja e ish-presidentit amerikan, Donald Trump në tetor të vitit të kaluar, ishte përkeqësuar.
Po ashtu po raportohet se për shkak të gjendjes së përkeqësuar, ishte menduar që ai të futej në ventilator.
Këto informata janë publikuar për herë të parë në gazetën prestigjioze “The New York Times”, ndërsa CNN kishte raportuar nëntorin e vitit të kaluar se kur ish-presidenti Trump kishte fluturuar për në Qendrën Mjekësore Ushtarake, ai nuk kishte vetëm probleme me frymëmarrjen por kishte pranuar edhe oksigjeno-ter..

Read more

Khabib gati të bëhet futbollist: Kam biseduar me Ronaldon!

Khabib gati të bëhet futbollist: Kam biseduar me Ronaldon!February 12th, 12:39pmFebruary 12th, 12:39pmFISH MEDIASportLista e futbollistëve që u janë dedikuar sporteve të tjera pas përfundimit të karrierës së tyre, ose para saj, sigurisht që nuk është e shkurtër.Hokej, golf, basketboll…, shumë lojtarë kanë zgjedhur të bëjnë këtë kapërcim në jetën e tyre. Edhe legjendat e sporteve të tjera janë përpjekur të futen në botën e futbollit, ndër të cilët veçohet Usain Bolt. Tani është radha Khabib Nurmagomedovit?Luftëtari rus UFC-së, i cili e mbylli karrierën në vitin 2020 me triumf, ka treguar se është gati të luajë futboll. Një mik i madh i Cristiano Ronaldos, 32-vjeçari do të dëshironte të hynte në botën e futbollit profesionist.
“Të luash futboll në një nivel profesional është një ëndërr e fëmijërisë, në fund të fundit, futbolli është mbreti i sportit. Kam biseduar për këtë me presidentin e UEFA-s, Aleksander Ceferin, me pronarin e PSG-së dhe me Cristiano Ronaldon.”
Përvoja e njeriut më të..

Read more

Enver Hoxhaj publikon një video emocionunese: Një rrugëtim që në themel ka dashurinë për Kosovën

Enver Hoxhaj publikon një video emocionunese: Një rrugëtim që në themel ka dashurinë për KosovënFebruary 12th, 12:35pmFebruary 12th, 12:35pmFISH MEDIALajmeKandidati për kryeministër nga PDK, Enver Hoxhaj, ka publikuar një video emocionuese, përmes së cilës ka treguar mbështetjen që ka marrë këto ditë të fushatës nga të gjithë simpatizantët e PDK-së.
Në mes të brohoritjeve “UCK” dhe fjalës “Fitore” Hoxhaj ka treguar për tubimet që i ka mbajtur në komunat e Kosovës dhe fshatrat e tyre, përmes kësaj videoje emocionuese.
“PDK-ja e fortë e bënë Kosovën më të fortë. Dilni dhe votoni më 14 shkurt, votojeni Partinë Demokratike të Kosovës. Këtu e keni UCK-në, këtu e keni për atë që ka luftuar Hashim Thaci dhe Kadri Veseli.”, ka thënë Hoxhaj në njërin nga tubimet, i cili shihet edhe në këtë video.
Dimë që edhe gjatë fushatës zgjedhore, publikime të shpeshta kanë dalë në media, ku u pa përkrahja që iu dha Enver Hoxhajt në secilin tubim që ka mbajtur. Pos thirrjeve në përkrahje të UCK-së, nuk mung..

Read more

Haradinaj në Lipjan: Do ndërtojmë një Kosovë të fortë që garanton jetë të mirë për të gjithë qytetarët e vendit

Haradinaj në Lipjan: Do ndërtojmë një Kosovë të fortë që garanton jetë të mirë për të gjithë qytetarët e venditFebruary 12th, 12:30pmFebruary 12th, 12:30pmFISH MEDIALajmeKandidati për President të Kosovës, Ramush Haradinaj vazhdoi vizitën e tij sot drejt Lipjanit.Ai tha se atje u zotua se do të angazhohet fuqishëm që ta ndërtojmë një Kosovë të fortë, të sigurtë me një ekonomi të qëndrueshme që garanton jetë më të mirë për të gjithë qytetarët e vendit.

Read more

Incidentet e Bahtirit dhe Bulliqit, Kusari i quan të papranueshme

Incidentet e Bahtirit dhe Bulliqit, Kusari i quan të papranueshmeFebruary 12th, 9:36amFebruary 12th, 9:36amFISH MEDIALajme“As njëra e as tjetra nuk përkojnë me standardin e pranueshëm të sjelljes – janë të dyja të papranueshme “.
Kandidatja për deputete në listën e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari, i ka quajtur të papranueshme sjelljet e kryetarit të Komunës së Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtirit, ku në një video dëgjohet duke sharë gjatë një tubimi të VV-së dhe atij të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqit, ku shihet duke u ballafaquar me një qytetar.
Në emisionin Rubikon, Kusari ka thënë nëse udhëheqësit e institucioneve nuk janë në gjendje të vetëpërmbahen, atëherë si mund t’u kërkohet një gjë e tillë fëmijëve nëpër shkolla.
“As njëra e as tjetra nuk përkojnë me standardin e pranueshëm të sjelljes – janë të dyja të papranueshme edhe pse nuk po i di rrethanat. Për të qenë korrekte, tek rasti Bulliqi nuk dëgjohet se çfarë ka qenë debati. Fizikisht shihet lëvizja e trupit, por nuk..

Read more

Fauci: Vaksinat COVID-19 duhet të jenë gati për të gjithë në SHBA deri në mes të prillit

Fauci: Vaksinat COVID-19 duhet të jenë gati për të gjithë në SHBA deri në mes të prillitFebruary 12th, 11:19amFebruary 12th, 11:19amFISH MEDIALajmeEksperti i lartë amerikan i sëmundjeve infektive Dr. Anthony Fauci tha të enjten se deri në prill, kushdo në Shtetet e Bashkuara që dëshiron të bëjë vaksinën për COVID-19 duhet të jetë në gjendje ta bëjë atë.Në një intervistë për programin televiziv “Today” në kanalin NBC, Fauci, i cili është gjithashtu këshilltari kryesor mjekësor i Presidentit Joe Biden, tha se parashikimet tregojnë se grupet me përparësi kryesore, të tillë si punonjësit e vijës së pare të frontit dhe të moshuarit, duhet ta kenë marrë vaksinën deri në prill.
Fauci tha se pas kësaj, “pothuajse të gjithë dhe çdokush, në çdo kategori, mund të fillojë të vaksinohet”. Prej andej, tha ai, duke patur parasysh logjistikën, ka të ngjarë të duhen edhe disa muaj për të marrë vaksinën të gjithë ata që duan ta marrin.
Fauci shfaqi shpresën se deri në korrik ose gusht, “shumica dërrmues..

Read more

“Të lodhtë jeni”, reagon Ahmeti ndaj masave të reja.

“Të lodhtë jeni”, reagon Ahmeti ndaj masave të reja anti-COVIDFebruary 12th, 9:34amFebruary 12th, 9:34amFISH MEDIALajmeGjatë ditës së djeshme Qeveria në detyrë ka marrë vendim të ri sa u përket masave anti-COVID.
Pas këtij vendimi pati reagime të shumta, në veçanti për masën që çdo personi i cili hyn në Kosovë t’i kërkohet testi negativ për COVID-19, jo i vjetër se tri ditë, në të kundërt obligohen të karantinohen për shtatë ditë.
E kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka cilësuar Qeverinë si të “lodhtë”.
Sipas tij, nga qytetarët që hyjnë në Kosovë duhet të kërkohet vërtetimi që janë vaksinuar, vërtetimi nga gjykata në diasporë që nuk janë duke u hetuar ose certifikata e bashkimit familjar.
“Ani teste PCR për ata që vijnë. Të lodhtë jeni seriozisht. Pse po ndaleni aty? Lypjani vërtetimin që janë vaksinu, kasko sigurimin për kerre, vërtetimin nga gjykata në diasporë që nuk janë duke u hetuar, certifikatën e bashkimit familjar, dhe lëreni veç nga një polic në pika”, ka shkruar Ahmeti ..

Read more

Sot përfundon fushata zgjedhore

Sot përfundon fushata zgjedhoreFebruary 12th, 9:32amFebruary 12th, 9:32amFISH MEDIALajmeNë mesnatë përfundon fushata zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të mbahen të dielën më 14 shkurt.
Partitë politike në vend, edhe sot kanë kohë që të kryejnë premtimet dhe t’u bëjnë thirrje qytetarëve që të votojnë partitë e tyre.
Ndërsa, dita e nesërme është heshtje zgjedhore.
Të dielën duke filluar nga ora 07:00 hapen qendrat për vendvotime, ku qytetarët mund të hedhin në kutitë e votimit votën për kandidatët që kanë zgjedhur.
Për dallim nga zgjedhjet e tjera, kjo fushatë ka qenë më e shkurtër për shkak të pandemisë COVID-19. Kjo fushatë ka filluar më 3 shkurt dhe përfundon sot më 12 shkurt.

Read more

Veliu: Albin Kurti më shkarkoi në koordinim me “shoqen” e tij, e dinte se ai veprim rrëzon qeverinë

Veliu: Albin Kurti më shkarkoi në koordinim me “shoqen” e tij, e dinte se ai veprim rrëzon qeverinëFebruary 11th, 11:48pmFebruary 11th, 11:48pmFISH MEDIALajmeNënkryetari i LDK-së, Agim Veliu ka thënë se Vjosa Osmani pos që ka vazhduar të votojë e veprojë kundër vendimeve LDK-së ka lobuar që të gjejë sa më shumë persona brenda LDK-së që të dalin kundër qëndrimeve të LDK-së.
Veliu në “Debat Plus” thotë se personalisht ka qenë kundër koalicionit me LVV-në por sipas tij ishte vendim i organeve të partisë që ai të merrte dikasterin e Ministrisë së Punëve të Brendshme.
“Ministritë në atë kohë janë ndarë me njëfarë shorti dhe LDK ka menduar se unë mund të japë kontribut në atë resor pasi përfshihej edhe Administrata Publike. Unë për shkak të përvojës disavjeçare në krye të Komunës së Podujevës u përzgjodha në krye të Ministrisë së Punëve të Brendshme”, tha ai, përcjell Telegrafi.
Nënkryetari i LDK-së thotë se Albin Kurti e ka ditur saktësisht se nëse shkarkohet bie qeveria.
“Shkaktari kryesor..

Read more

Hoxhaj në Mitrovicë: PDK-ja e ngrit vetëm flamurin e shtetit të Kosovës, nuk e lejojmë askënd të instalojë sistem autoritar

Hoxhaj në Mitrovicë: PDK-ja e ngrit vetëm flamurin e shtetit të Kosovës, nuk e lejojmë askënd të instalojë sistem autoritarFebruary 11th, 11:24pmFebruary 11th, 11:24pmFISH MEDIALajmeKryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj ka mbajtur tubim madhështor në Mitrovicë, ku ka prezantuar Planin e Rimëkëmbjes.
Hoxhaj nga vendlindja e Kadri Veselit duke thënë se Thaçi e Veseli do të kthehen faqebardhë, ka theksuar se askush nuk mund ta rishkruaj historinë e UÇK-së dhe shtetformimit të Kosovës.
“PDK e fortë e bënë Kosovën më të fortë, por PDK e fortë në Kuvend dhe në Qeveri i bënë edhe shokët tanë në Hagë më të fortë. Sa më shumë që ta forcojmë PDK-në aq më shumë do t’i forcojmë shokët tanë, aq më shumë do ta forcojmë shtetin e Kosovës dhe këto janë pritje, janë ideale që ne i kemi si PDK dhe krenohemi me liderët tanë. Heronjtë tanë të gjallë, të cilët në mënyrë të padrejtë po mbahen në Gjykatë do të kthehen në Kosovë fitmitarë dhe faqebardhë ..

Read more
error: Alert: Content is protected !!