Presidenti Joe Biden jep lajmin që po qeteson dhe gëzon gjithë botën/ Lëvizja e ShBA-së bën që çmimet e naftës në botë të ulen ndjeshëm

Presidenti Joe Biden jep lajmin që po qeteson dhe gëzon gjithë botën/ Lëvizja e ShBA-së bën që çmimet e naftës në botë të ulen ndjeshëm

Administrata e presidentit të ShBA-së, Joe Biden, prej disa muajsh po shqyrton vendosjen në treg deri në 180 milionë fuçi naftë nga Rezerva Strategjike e Naftës (SRP), si rezultat i përpjekjeve të Shtëpisë së Bardhë për t’i ulur çmimet e karburantit.

Kjo do të ishte hera e tretë që Shtetet e Bashkuara përdorin rezervat e tyre strategjike në gjashtë muajt e fundit, por edhe çlirimin më të madh të naftës në historinë gati 50-vjeçare të SPR, shkruan “Reuters”, duke cituar tri burime amerikane.

Lansimet e deritanishme të naftës kanë dështuar në uljen e çmimeve pasi kërkesa globale pothuajse ka arritur nivelet para pandemisë, ndërsa kushtet nga ana e ofertës janë shtrënguar globalisht. Përkatësisht, çmimet e naftës filluan të rriten në fund të shkurtit me sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës, të cilit Shtetet e Bashkuara dhe aleatët perëndimorë iu përgjigjën me sanksione kundër Rusisë, eksportuesja e dytë më e madhe në botë e naftës së papërpunuar.

Presidenti Joe Biden do të prezantojë planet e administratës së tij sot, ka thënë Shtëpia e Bardhë, duke refuzuar të komentojë mbi planin e lëshimit të naftës.

Rezerva Strategjike e Naftës (SRP) ka aktualisht në dispozicion 568.3 milionë fuçi naftë, niveli më i ulët që nga maji 2002, sipas “Reuters”.

Në tregun e Londrës mëngjesin e sotëm, çmimi i fuçisë ka rënë me 3.92 për qind në 109.05 dollarë, ndërsa në tregun amerikan, fuçia ra me 4.62 për qind në 102.85 dollarë.

Prodhim i FUNDlT/ Pas Koresë së Veriut, Turqia prezenton raкetën më të avansuar , rezët e saj arrin deri..(VIDEO)

ROKETSAN njo.ftoi se ka zh.villuar një r.aketë lu.ndrimi të gje.neratës së re Çakır, e cila mund të lë.shohet nga pl.atformat to.kësore, de.tare dhe aj.rore

me një rr.eze ve.primi prej mbi 150 kil.ometrash

vid.eo

Qesharaкe: Rusët i harrojnë dy ushтarë të tyre duke nxiтuar për të ikur

Në rrj.etin s.ocial “T.witter” po qar.kullon një vi.deo ku shihen ush.tarë rusë, me ka.mionë ush.tarakë me sim.bolin Z duke nxit.uar për t’u larg.uar nga një poz.icion në Ukrainë.

Nga nx.itimi shihet se si harr.ojnë dy ush.tarë të tyre.

“Ukraine Ne]s” ka pub.likuar vid.eon, ndërsa thuhet se është fjala për brig.adën e 93-të të fo.rcave ruse.

Rusët nuk br.aktisin usht.arët e tyre? I hed.hin ata”, ka qenë një prej ko.menteve në rrje.tet s.ociale.

Keni parë Xhami pa Minare gjenden shpesh, Por kjo Minare pa Xhami merr vëmendjen e të gjithve..(VlDEO)

Vi.deo Që Tër.heq Vëm.endjen E Botës, Në Shum Vende Ka Xhami Pa Mi.nare, Por Ketu Është E Kundërta ,M.inare Pa Xhami

Ajo të.rheq vëm.endjen e atyre që shohin mi.naren e lënë pas xhamisë që u sh.emb nga p ërm.bytja që ndodhi 23 vjet më parë në Böl.ümlü Mah.allesi të rre.thit të Tra.bzonit.Sipas IHA, xha.mia, e ndër.tuar në vitin 1997, u sh.emb nga një përm.bytje një vit më vonë.

Ndërsa 16 shtëpi me xhaminë u shk atërruan nga pë rmbytjet, nuk pati asnjë hum.bje jete. Minarja e lënë pas përm.bytjes u bë sim.boli i lagjes

Valon Syla nuk po i “ndahet” mergimtareve/ Vjen me goditje edhe me te madhe kesaj here: ”Shqiptarët po ndërtojnë xhamia në Zvicër”

Valon Syla nuk po i “ndahet” mergimtareve/ Vjen me goditje edhe me te madhe kesaj here: ”Shqiptarët po ndërtojnë xhamia në Zvicër”

Gazetari Valon Syla dhe analsiti Bleron Baraliu janë përplasur në emisionin Pressing në T7 lidhur me rolin e mërgatës shqiptare.
Syla tha se shqiptarët që jetojnë jashtë atdheut duhet të quhen mërgimtarë dhe se definicioni “diasporë” përdoret gabimisht.

Ai po ashtu tha se mërgimtarët që kanë ikur para dhe gjatë viteve 90-ta janë një grup tjetër më i theksuar që kanë pasur ndikim më të madh në rrugëtimin politik në Kosovë se sa ata që janë larguar pas vitit 2000, të cilët Syla thotë se nuk janë patriot por vetëm persona që kanë kërkuar jetë më të mirë për vete.

Debati lindi në momentin kur Syla tha se shqiptarët në Zvicër ndërtojnë xhamia më shumë se sa kombësitë tjera. Ai shtoi se disa prej këtyre xhamive kanë qenë vende ku ka lindur terrorizmi.

Këto reagoi Baraliu i cili tha se analiza e tij nuk është e saktë.

“Këtë mund ta thotë një armik i shqiptarëve por nuk e prita nga ti.

Kjo është injorancë. Shqiptarët kanë përkatësi të ndryshme fetare. Vetë të gjithë afërmit e mi e dinë se çfarë përkatësie fetare kam unë për vete.

Shqiptarët ndërtojnë xhamia në mërgim unë nuk e kam problem.

Janë më shumë dhe ndoshta janë edhe të vetmit myslimanë në atë vend e prandaj e ndërtojnë.

Analiza jote është e përgjithësuar dhe nuk ka studim”, shtoi ai.

VIDEO /Përdorni hithren në këtë mënyrë nga mosha 45vjecare, do te kuroni semundjet me te medha..!?

Përdorni hithren në këtë mënyrë nga mosha 45vjecare, do te kuroni semundjet me te medha..!?

Hithrat janë një bimë medicinale që përdoren në gatime të ndryshme si byreku, por duket theksuar fakti që janë shumë të shëndetshme, pasi përmbajnë mbi 50 përbërës kimike.

Hithrat kanë shumë efekte pozitive në organizmin e njeriut e ndihmojnë në stimulimin e sistemit limfatik dhe prandaj përmirësojnë imunitetin. Këshillohen të përdoren të njoma ose të thata nga individët që janë anemikë dhe të dobët, apo që preken shpesh nga gripi.

Mund të përdoren në gjellë dhe të gatuhen njësoj si spinaqi, ose në byrek, duke u përzierë edhe me spinaq. Kur ziejnë, hithrat e hum. basin dje. gien që shkaktojnë kur janë të njoma, kështu që nuk ka pro. blem në përdorimin në gatim.

Kjo bimë gjithashtu ndihmon në uljen e tensionit, zgjerimin e venave dhe arterieve dhe hollon gja. kun. Hithra ka një rol të rëndësishëm në ruajtjen e një zemre të shëndetshme e nëse përdoret rregullisht, parandalon sëmundjet e zemrës. Hithrat ndihmojnë tretjen dhe largojnë parazitët në zorrë.

Vlen të theksohet se përmbajnë shumë minerale, prandaj këshillohet të përdoren nga individët mbi 45 vjeç, pasi janë shumë të ushqyeshme për ko. ckat, por ndihmojnë edhe në parandalimin e kancerit të prostatës.

Nëse jeni duke përdorur hollues gja. ku apo nëse keni tension të ulët, mund t’i përdorni me sasi të vogla hithrat. Nëse keni tensionin e lartë, keni yndyrna në gja. k apo v ariçe këshillohen të përdoren rregullisht në verë kur mund t’i gjeni të njoma dhe gjatë dimrit 1 deri në 3 muaj si çaj, në muajt e ftohtë për ushqimin e ko. ckave dhe largimin e reumatizmit.

Hithrat ndihmojnë edhe në uljen e sheqerit në gj. ak e janë ushqyes shumë i mirë i ko. ckave, pasi përmbajnë shumë minerale dhe vitamina dhe ushqejnë kockën.

Këshillohen të përdoren për të luftuar osteoporozen dhe reumatizmën. Hithrat ndihmojnë në largimin e dhimbjes së kyçeve dhe kockave.

Nëse keni dhi. mbje të forta të gjunjëve mund të shtypni hithrat, t’i përzieni me kripë të zezë dhe të mbështillni gjurin gjatë gjithë natës. Mund ta përsëritni për 3-4 net me radhë dhe dhimbjet e kyçeve do të ndalojnë. Lëngu i hithrave përmban gjithë këto vitamina dhe minerale dhe shkon deri në kocka.

Përbërësit e hithrave

Hithrat e njoma dhe të thata kanë përbërës të ndryshëm, por gjatë tharjes, bima i humb disa nga përbërësit aktivë. Në hithrat e njoma ndodhen flavonoide me shumicë, të cilat janë në sasi më të vogla në hithrat e thatë.

Flavonoidet janë antioksidantë që ndodhen tek shumë bimë dhe fruta dhe ndihmojnë në pastrimin e organizmit nga toksinat, ulin rre. zikun për shumë sëm. undje etj.

Gjenden beta karotenoide si beta-karoten, të cilat ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar dhe në përmirësimin e shikimit. Hithrat e njoma përmbajnë vitamina si: A, C, D, E, F, K, P, and B-komplekse gjithashtu thiamin, riboflavin, niacin, and vitamin B-6, të gjitha janë në nivele të larta antioksidantësh.

Përmbajnë rreth 16 aminoacide, të cilat ndihmojnë në rigjenerimin e qelizave në organizëm. Gjethet e thara janë analizuar për përmbajtjen ushqyese, janë të pasura me vitaminë E, vitamina B2, hekur, zink, kalcium, etj. Hithrat e thara e humbasin vitaminën C dhe beta-karotenin, por përmbajnë të 16 aminoacidet dhe përbërësit e tjerë.

Mikser me hithra

Kjo përzierje mund të përdoret përpara ushtrimeve fizike, apo përpara se të shkoni në palestër. Ky lëng frutash i shëndetshëm për zemrën dhe trurin ka këta përbërës:

2 lugë kos, 10 gramë gjethe hithra të njoma, 10 gramë spinaq, 1 kivi, 1 mollë, 20 gramë lakër të kuqe, pak akull dhe 1 lugë me fara chia. Futen të gjitha në mikser dhe përzihen derisa të bëhet masë e njëtrajtshme. Në fund shtohen 3-4 thelpinj arre dhe përzihen përsëri në mikser.

Preu gjysmën e limonit çdo ditë dhe ngriu pjesën tjetër! Pas 1 muaji, doktori i saj u trondit kur pa rezultatet e analizës!

Preu gjysmën e limonit çdo ditë dhe ngriu pjesën tjetër! Pas 1 muaji, doktori i saj u trondit kur pa rezultatet e analizës!

Ne të gjithë e dimë se limonat janë jashtëzakonisht të dobishëm për shëndetin e përgjithshëm. Megjithatë, a e dini se ju mund të ngrini limon dhe të shijoni përfitimet e tyre të mahnitshme? Limoni i ngrirë është një metodë popullore për maksimizimin e vetive medicinale të tyre.

Pse terapia me limon të ngrirë është kaq e dobishme?
Terapia me limon të ngrirë është një ilaç popullor për njerëzit që vuajnë nga kanceri. Prandaj, ata e përdorin këtë terapi si një plotësim të seancave të kimioterapisë. Për shkak të fuqisë antioksiduese, limoni mund të luftojë qelizat malinje dhe të mbrojë sistemin imunitar sepse kimioterapia e sulmon seriozisht atë.

Përveçse është një terapi komplementare për kancerin, limonat e ngrirë mund të parandalojnë edhe tumoret.

Për më tepër, kjo terapi ofron përfitime të tjera të shumta, si:
-Ajo është e mbushur me vitamina sepse lëkura e limonit ka rreth 10 herë më shumë vitamina sesa lëngu i saj.
-Mbron dhe forcon sistemin imunitar
-Nxit procesin e humbjes së peshës pasi detoksifikon trupin dhe lufton praninë e lipideve në gjak.

Si të përgatisni limon të ngrirë? Kjo është një metodë e cila mund të përgatitet lehtësisht:

Përbërësit:

2LIMONA,
NJË RENDE.

Udhëzime:
Thjesht, vendosni 2 limona në frigorifer. Kur ata të ngrijnë, i prisni në dy pjesë dhe më pas i grini imët. Ju duhet të konsumoni 75 gramë të limonit të ngrirë çdo ditë. Mënyra më e mirë për ti konsumuar është tek sallatat me fruta.

Merni pak majdanoz, mjalte dhe limon, pastroni traktin urinar dhe kuroni infeksionet e tij..!?

Merni pak majdanoz, mjalte dhe limon, pastroni traktin urinar dhe kuroni infeksionet e tij..!?

Nëse ndonjëherë keni pasur infeksion të traktit urinar, atëherë e dini se sa është e dhembshme dhe e pakëndshme. Ju detyron të shkoni shpesh në tualet, ndërkaq urinimi bëhet shumë i dhembshëm.

Sot po ju tregojmë mjetin e shkëlqyeshëm natyral, i cili do t’ju ndihmojë që shpejt dhe me efikasitet t’i zgjidhni infeksionet e traktit urinar.

Ky antibiotik natyral është shumë i shërueshëm dhe lehtësimi arrihet që pas turit të parë.

Ja si mund të përgatitni mjetin natyral kundër infeksioneve të traktit urinar, transmeton Telegrafi.

Përbërësit: 200 ml vaj ulliri, 250 g mjaltë, 250 g limon, 250 g rrënjë majdanozi.

Udhëzimi: Rrënjët e majdanozit dhe limonin me lëvore duhet ta prisni imët, pastaj të gjithë përbërësit, duke përfshirë mjaltin dhe vajin e ullirit, përzieni në blender. Do të përftoni masë të qulltë, të cilën duhet ta ruani në ambalazh qelqi në frigorifer.

Vërejtje: Do të jetë mirë që me mjaltë të furnizoheni nga bletarët e verifikuar, gjithsesi limoni duhet të jetë i paspërkatur.

Nëse limonin megjithatë e blini në dyqan, lëreni të qëndrojë në ujë të ftohtë në të cilin do të shtoni pak sodë bikarbonati. Pastaj lajeni mirë. Rrënjët e majdanozit gjithashtu duhet t’i lani mirë.

Këshillë tjetër: Pini çaj majdanozi.

Majdanozi ndikon si diuretik, përveçse kjo pije është freskuese, do të përshpejtojë procesin e shërimit.

Për të zbutur ose penguar infeksionin urinar, duhet të pini çaj majdanozi. Merrni një lugë rrënjë majdanozi dhe qitni në 2,5 dl ujë.

Zieni 5 – 6 minuta, dhe pastaj mbulojeni me kapak, ftoheni dhe, pasi të ftohet, kullojeni. Pihet 3 herë nga 1 filxhan.

Gjithashtu, majdanozi është mjet i shkëlqyeshëm kundër ënjtjeve të këmbëve dhe i dobishëm për humbje peshe

Bima më shëruese në planet: shëron problemet me lukthin, ka efekte pozitive dhe per shume semundje tjera..!

Sherebela prej kohësh njihet në zonën tonë si një bar medicinal. Paraardhësit tanë e përdorën atë për të dëbuar shpirtrat e këqij, por edhe për të kuruar sëmundje të shumta.

Në vende të ndryshme quhet me emra të ndryshëm – kadulja, kaloper, mëlçia e bardhë, sllavulja, dhe madje edhe pelini i bardhë

Kjo barishte medicinale ka një aplikim të gjerë mjekësor dhe është pjesë e shumë ilaçeve. Karakteristikat e tij shëruese vijnë nga vajra esenciale të paqëndrueshme dhe për këtë arsye konsiderohen se janë shëruese nëse thithin avujt e saj.

Sherebela është një bimë shumë medicinale që rritet e egër në shkëmbinj dhe vende të larta, por gjithashtu mund të rritet.

Pjesët e saj të gjelbra janë plot me vajra thelbësorë që në të vërtetë janë bartës të shërimit. Ka erë të fortë nëse është “shkëmbore” dhe nëse ekspozohet më shumë në diell. Vjelin vetëm gjethet, prandaj rinovohet nga rrënja. Gjethet thahen shpejt në hije, por barishtet e freskëta janë më shëruese. Mund të rritet edhe në tenxhere, por vetitë shëruese janë më pak.

Kuron dhe ndihmon me shumë sëmundje: dhimbje në qafë, bajame të përflakur, mishrat e dhëmbëve dhe zgavrën me gojë, fytin e ndezur, pastron organet e frymëmarrjes, trajton inflamacionin purulent të dhëmbëve, forcon mishrat dhe forcon dhëmbët, shëron mukozën e stomakut, eliminon zorrët probleme, fryrje dhe diarre, pastron gjakun, parandalon goditjen në tru dhe vepron në tërheqje, trajton ngërçet, sëmundjet e palcës kurrizore, dridhjet, ka një efekt të dobishëm në veshkat, mëlçinë, fshikëzën, trurin, rregullon djersitjen, zvogëlon tensionin nervor , heq thonjtë nga flokët.

Pastron organet, shëron fytin, bajamet dhe mukozën e gojës dhe parandalon erën e keqe të gojës.

Shurup sherebele për trajtimin e kollës, ftohjes dhe gripit

1. Bëni çaj nga 40 gramë urtë dhe 600 ml ujë.
2. Lëreni të mbuluar për disa minuta, pastaj kullojeni.
3. Pas kësaj, shkrini 300 g sheqer në një nxehtësi të ulët.

4. Derdhni ngadalë çajin në karamel dhe përzieni me një lugë druri derisa sheqeri të shkrihet plotësisht.
5. Lëreni shurupin të ftohet.
6. Transferojeni në një enë qelqi dhe ruajeni në frigorifer.

Pini të tretur në çaj të vakët ose qumësht (1-2 lugë gjelle në një gotë pije).

VIDEO/Kur trupi ka mungesë të Vitaminës D shfaq këto simptoma : Mësojini para se te jete vone..!?

Kur trupi ka mungesë të Vitaminës D shfaq këto simptoma : Mësojini para se te jete vone..!?

Vitamina D e cila njihet edhe si vitamina e diellit është domosdoshmëri për funksionimin e përgjithshëm të trupit.

Vitamina D nuk është menduar vetëm për kockat dhe dhëmbët, por gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në thithjen e magnezit dhe fosforit dhe forcon sistemin imunitar, parandalon sklerozën e shumëfishtë, sëmundjet e zemrës dhe infeksionet bakteriale ose virale dhe shumë më tepër.

E di që shumica e lexuesve nuk janë të vetëdijshëm për këtë fakt. Mungesa e vitaminës D është e përhapur këto ditë. Shumica prej nesh vuan nga kjo ose njohim dikë që ka mungesë të vitaminës D.

Faktori që çon në mungesë të vitaminës D janë aktivitetet e kufizuara në natyrë dhe mbrojtja nga dielli gjatë gjithë kohës.

Më poshtë është një listë e të gjitha shenjave dhe simptomave kryesore të mungesës së vitaminës D. Nëse vini re ndonjë prej tyre nxitoni te mjeku juaj dhe të ekzaminoheni.

Muskujt e dobët dhe kockat:

Të gjithë e dimë se vitamina D është domosdoshmëri për kockat, muskujt dhe dhëmbët. Nëse keni kocka të buta ose muskuj mund të jetë një shenjë që nuk po merrni mjaftueshëm vitaminë nga dielli.

Ndjenja e lodhjes:

Nëse vazhdimisht po ndjeheni të lodhur ose depresion, atëherë patjetër që duhet të shkoni në testin e vitaminës D. Studiuesit kanë zbuluar se gratë me nivele të ulëta të vitaminës D kanë më shumë gjasa të jenë në depresion ose të luftojnë me ndjenja të thella të trishtimit sesa gratë me nivel të lartë të vitaminës D.

Ndjeshmëria e dhimbjes:

Njerëzit që luftojnë me dhimbje kronike shpesh kanë nivele joadekuate të vitaminës D. Po vuaj nga një migrenë kronike dhe mungesë e vitaminës D gjithashtu.

Ënjtja:

Njerëzit me nivele më të ulët të vitaminës D kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga ënjtja, skuqja dhe gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve.

Presioni i lartë i gjakut:

Mungesa e vitaminës D është shumë e rëndësishme edhe për zemrën tuaj. Kur nuk merrni mjaftueshëm vitaminë D, kjo do të rrisë rrezikun e hipertensionit. Hipertensioni e detyron zemrën të punojë shumë, duke rritur rrezikun për goditje në tru dhe sëmundje të zemrës.

Lodhja dhe përgjumja:

Njerëzit me nivele më të ulët të vitaminës D i mungon energjia gjatë ditës dhe mund të ketë një ndjenjë të vazhdueshme lodhjeje.

Luhatje humori:

Vitamina D luan një rol në prodhimin e serotoninës. Ka një ndikim domethënës në gjendjen shpirtërore. Nëse jeni duke ndryshuar humor të pazakontë, vlerësoni nivelin tuaj të vitaminës D.