E kishin fshehur, por nuk e paskemi ditur se qka janë Sinani dhe Vjollca

Shpesh herë kemi pasur rastin të shohim se si të famshmit tanë krijojnë raporte të afërta me kolegët e tyre, saqë i konsiderojnë si familje.

Një shembull të tillë e kemi parë edhe tek Vjollca Haxhiu dhe Sinan Hoxha, shkruan Indeksonline.

Në një intervistë në ATV, Sinani u shpreh se Vjollcën e konsideron si motër dhe është halla e djemve të tij.

‘Të flasësh për hallën e djemve te mi, të flasësh për motrën tënde, të flasësh për kolegen tënde është paksa e vështirë.

Nuk kam parë njeri më të sinqertë, nuk kam parë njeri më korrekt, nuk kam parë njeri më të dashur nuk kam parë njeri më të mirë në marrëdhënie me të gjithë kolegët se këngëtarja dhe mikesha dhe motra ime, Vjollca Haxhiu’ tha ai.

Nese doni te punoni ne Gjermani, Sapo doli procedura e re dhe shpejtë

Që nga nëntori i 2017-ës procedura e vizave të punës për shtetasit e Ballkanit Perëndimor është më e thjeshtë dhe realizohet brenda një etape. Kur rregullorja për Ballkanin Perëndimor hyri në fuqi, më 1 janar 2016, procedura për marrjen e vizës ishte e dyfishtë.

Punëmarrësit shtronin kërkesë për vizë te përfaqësitë e Gjermanisë në vendet e tyre, dhe njëkohësisht punëdhënësit kërkonin leje paraprake te Zyra e Punësimit në vendndodhjen e kompanisë.

Kjo procedurë zgjaste me muaj dhe binte ndesh me dëshirën për punësim sa më të shpejtë. Prandaj prej nëntorit të vitit 2017 procedura është thjeshtëzuar.

Urime, Prej me 1 Shkurt do jepen para per kete kategori mesojeni

Qeveria e Kosoves, përkatësisht Ministria e Financave dhe Transfereve nga viti i kaluar ka nisur së zbatuari pakon e mbështetjes ekonomike për neenat dhë feemijet. Aplikimi ka nisur nga shtatori i vitit të kaluar, derisa është paralajmëruar se nga janari i këtij viti mund të përfitojnë nga mbështetja.

Të papuna në 12 muajt e fundit do të mbështeten me 170 euro në muaj për 6 muaj radhazi, ndërsa që figurojnë të punësuara në ndonjërin prej muajve në 12 muajt e fundit, do të mbështeten me 170 euro në muaj për 3 muaj radhazi.

Dhe aplikimi mund të bëhet edhe tani ndërkohoë që llogariaa duhet të jetë në emër të nenes, kjo eshte nje mundesi e mire.

Ja si pritet te jete moti ne kete jave, behuni gati sepse temperaturat

Java fillon më të ashpeer, të hënën reshje të dobeeta bore. Në pjesën e dytë të javës temperaturat në rritje, me vraneesira. Ditën e premte sërish mundësi për reshje bore dhe shiu, Sot që përfshiu vendin në këto ditë të fundjavës, vazhdon edhe në fillim të javës.

Dita e martë sjell kthjellime, e nga e mërkura do të ketë edhe vransira dhe intervale me diell gjatë ditës, kur edhe temperaturat maksimalet fillojnë të rriten. Ditën e premte priten mundësi për të reshura bore, e në vise më të ulëta edhe të shiut.

Cilësia e ajrit, mbetet me kryesish në vlera të pranueshme ditën e hënë, mirëpo nga dita e martë periudhat më të zgjatura të qetësisë, mbajnë ndotësit ajror më të përqëndruar pranë sipërfaqes.

Ambasada gjermane vjen me nje njoftim rreth termineve per viza, duhet ta dini

Dhe ambasada gjermane në Shqipëri ka njoftuar se sektori i vizave do të qëndrojë i mbylluur deri më 28 janar. Kjo ambasadë ka bërë të ditur se do të njoftohen të gjithë aplikuesit, të cilëve u anulohet takimi.

Ne shpresojmë që takimet e anuluara të mund ti zëvendësojmë sa më shpejt në muajt shkurt ose mars. Dorëzimi i pasaportave të martën pasdite dhe të premten paradite do të zhvillohet si zakonisht.

Ditën e mërkurë nuk do të ketë le gali zime. Lutemi për mirëkuptimin tuaj, kini parasysh që nuk mund tju përgjigjemi pyetjeve mbi stadin e aplikimit, thuhet në njoftim.

A duhet vendosur bIica nëpër rrugët e Kosovës? V0T0 me PO ose JO

Te gjith jemi duke e par se kemi qdo dit ak sidente me fat alitet e sidomos gjat festave te fund viteit.

Por edhe gjat veres kemi hu mbur shum njerz, sepse shp ejtesia e madhe eshte duke u prakitkuar shum tek ne ne kosov, ne si institucion kemi shprendar gjoba per senzibilizimin e qytetarve, por as ato nuk po kan efektin e madh.

Ne te gjith vendet e zhvilluara ata kan vendosur blicin per te zvog luar aks sindetet dhe po thuajse ka fu nksionuar, dhe ne e kemi e kemi prop ozuar qe ta vendosum bli cin neper kosov dhe shpresojm qe ta ket efektin e vet ne paran dalimin e shpejtesis se vetuarave

Nëse doni që mushkerit e juaja të jen Kristal / Patjeter duhet ta përdorni! Mushkëritë do punojnë “si të reja”! Receta me kosto zero

Nëse doni që mushkerit e juaja të jen Kristal / Patjeter duhet ta përdorni! Mushkëritë do punojnë “si të reja”! Receta me kosto zero

Astma, bronkiti, kolla dhe çrregùllimet të tjera të mushkërive po bëhen gjithnjë e më shumë të zakonshme vitet e fundit.

Falë përparimeve në mjekësinë konvencionale, këto pròbleme respiratore mund të eli.min.ohen shpejt, por shpesh med. ika.men.tet kanë ef.ekte anësore negative të cilat mund ta dèmtojnë shëndetin tuaj.

Për fat të mirë, ka mjekime të vjetra natyrore që mund t’i trajtojnë këto çështje pa patur asnjë efe.kt anësor.

Përbërësit:

½ një kg. sheqer

½ një kg. e qepë të kuqe

½ l. ujë

7 lugë mjaltë

2 limona

Përgatitja:

Vendoseni sheqerin në një tigan dhe ngroheni në nxehtësi mesatare duke e përzierë vazhdimisht derisa të kthehet në ngjyrë ari.

Në këtë pikë, shtoni qepën e copëtuar, pastaj zieni përzierjen për disa minuta para se të shtoni ujin.

Lëreni përzierjen të ziejë derisa lëngu të zhd. uket, pastaj lëreni të qetësohet dhe shtry.dhni disa limonë.

Pastaj, shtoni mjaltin dhe përziejeni gjithçka mirë, dhe lëreni atë të pushojë brenda natës dhe kullojeni lëngun në mëngjes dhe hidheni në një shishe qelqi.

Merrni një lugë çaji nga trajtimi para çdo vakti derisa të ndjeni rezultate.

Mjekimet popullore janë të sigurta për njerëzit e çdo moshe dhe nuk kanë asnjë efe.kt anësor.

Do Të Ngeleni Pa Fjalë; 3 Arsye Pse Duhet Të Hani Më Shumë Arra – Dobitë Për Shëndetin

Do Të Ngeleni Pa Fjalë; 3 Arsye Pse Duhet Të Hani Më Shumë Arra – Dobitë Për Shëndetin

Nëse arrat janë ndër arrorët tuaj të preferuar zbuloni 3 përfitimet më të mëdha që ofrojnë ato për shëndetin tuaj.

Arrat janë ndër arrorët më të mirë për shëndetin e njeriut.

Ato përmbajnë yndyrna të shëndetshme, vitamina, minerale, antiioksidanntë dhe enziima që kanë vlera të fuqiishme mjekësore.

Arrat njihen kryesisht për rëndësinë e tyre në mbrojtjen e shëndetit mendor.

Forma e tyre e ngjashme me atë të trurit tregon për lidhjen e ngushtë që ata kanë.

Jo më kot konsumimi rregullisht i arrave forcon kujtesën dhe përshpejton përçimin e sinjaleve neervoree.

Nëse arrat janë ndër arrorët tuaj të preferuar zbuloni 3 përfitimet më të mëdha që ofrojnë ato për shëndetin tuaj.

Arrat Për Stomakun

Mirëmbajtja e shëndetit të stomakut dhe të aparatit tretës në përgjithësi është hapi më i mirë që mund të ndërmerrni për organizmin.

Miikrobiioma e stomakut ka nevojë për probbiotiikë dhe prebiiotiikë që të ruajë balancat e bakktereeve të mira dhe të kkëqiija.

Ekspertët thonë se arrat shërbejnë si prebiotikë dhe rrisin volumin e baktereve të mira në stomak.

Ngrënia e rregullt e arrave parandalon inflammacioniin, ishemiinë dhe kannceriin e zorrës së trashë.

Arrat Për Rënien Nga Pesha

Arrat përmbajnë kalori, e megjithatë janë të pasura me fibër e cila ju mban të ngopur për shumë gjatë dhe përshpejton metabolizmin.

Studimet thonë se arrat janë ideale për rënien nga pesha nëse konsumohen me mature.

Ato përshpejtojnë djeegiien e yndyrnave dhjamore dhe frenojnë oreksin.

Arrat Për Trurin

Siç e thamë edhe më lart, arrat konsiderohen si një prej ushqimeve më të mira për shëndetin e trurit sepse janë të pasura me aciide yndyrore omega-3.

Konsumi i 10 gramë arra në ditë përmirëson aftësitë reaguese të trurit, përpunimin e informacionit, kujtesën dhe përqendrimin.

Duke qenë se ato janë të pasura me antiioksidanntë dhe aciide yndyrore poliio-të-pangopuraa dhe substtannca që lufttojnnë inflammacioniin, ekspertët thonë se duhen konsumuar çdo ditë në të mirë të trurit.

Ato ngadalësojnë dhe pengojnë plakjen e parakohshme të trurit dhe ulin rreziikuun e sëmunddjevee neervoree në fazat e mëvonshme të jetës.

Temperatura deri ne 17 grade, ja kur pritet te vije pranvera e parakohshme

Situata termike është normalizuar në pjesën më të madhe të Shqipërisë, por zonat malore mbetën edhe mëngjesin e sotëm në vlerat termike -7°C, -8°C.

Pasditja vonë e ditës së sotme pritet me rreshje shiu dhe dëbore. Dëbora do të zbres në 500 metra lartësi sontë vonë në mbrëmje.

Zonat e ulëta dhe bregdetare kanë kaluar në vlera pozitive për sa i përket temperaturave. Vranësirat do të jenë të dukshme dhe të pranishme gjatë gjithë ditës në Shqipëri.

Përsa i përket ditëve në vijim, do të mbetemi me kthjellime dhe vranësira kalimtare. Dita e shtunë nis me rreshje shiu në zonat e ulëta dhe bregdetare dhe rreshje dëborë në 600-700 metra lartësi nga niveli i detit dhe më lartë, bënë me dije meterologia Tanja Porja.

Kemi një rritje të vlerave termike gjatë së shtunës, ku temperatura më e ulët do të jetë -6°C dhe ajo me e lartë 13°C.

E diela vijon me një rënie të lehtë prej 2 gradë, por filllimi i javës, dita e hënë nis me 3 gradë celcius më ngrohtë në territorin Shqiptar duke arritur deri në 17 gradë celcius. Ky maximum flitet për zonat e ulëta dhe bregdetare.