Lovely footage shows majestic lion crouching down to meet his cub for the first time

Usually, a lion is not getting well with its new born offsprings. However, the male from the adorable footage bellow can’t wait to meet his baby for the very first time.

The lovely video was filmed at Denver Zoo and then shared on Facebook, melting hearts all over the internet!


The 12lb cub was born at the zoo, on July 31, and since then, the little one has only spent time with his mom.

Therefore, the staff at the zoo decided it’s time for the newest member to meet his family. And the moment he finally met his two years old dad, won over the internet.

According to the Denver Zoo’s officials, the little lion will soon be ready to make his first appearance in public.

“He’s spent the last couple months bonding with his mom, dad and half-sister behind the scenes at Predator Ridge at Denver Zoo, and will soon make his big public debut in one of the outdoor habitats,” Jake Kubié, the director of communications at Denver Zoo told Bored Panda.

“He’s all the things you might expect of a lion cub: playful, curious and energetic!”

While people in Denver are very familiar with Neliah and Tobias, the little one’s parents, he doesn’t have a name, yet. So, the zoo is seeking for help with the name at their fans.

According to the Bored Panda, the choices are: Meru, which is the name of a mountain in Tanzania, Moremi, which stands for the name of a game reserve in Botswana, and Tatu, which is the Swahili word for the number three(the cub is the lioness’ third baby).

The zoo is encouraging everyone to vote and to donate $1 for the three finalists.

Kuroni stomakun, stresin dhe ankthin duke ngrene keto ushqime..!? E Thjeshte dhe shume Efektive..!?

Kuroni stomakun, stresin dhe ankthin duke ngrene keto ushqime..!? E Thjeshte dhe shume Efektive..!?

Studimet e fundit, i çelin rrugën disa trajtimeve të rëndësishme të bazuara në probiotikë të cilat funksionojnë kundër stresit, ankthit, apo traumave të ndryshme. Roli i probiotikëve, apo baktereve të mira në mirëqenien mendore është analizuar prej vitesh në shumë studime shkencore. Një prej tyre shprehej se mungesa e një lloji të caktuar bakteresh të stomakut mund të nxisë më shumë ankthin dhe depresionin.

Një studim tjetër mbi këtë çështje sugjeron se medikamentet për aciditetin në stomak mund të nxisin shfaqjen e depresionit. Këto medikamente shkaktojnë probleme në komunikimin e ndërsjellë mes stomakut dhe trurit. Për më tepër, shëndeti i stomakut ka një lidhje të drejtpërdrejtë me shfaqjen ose jo të çrregullimeve të stresit post-traumatik. Sipas të dhënave thonë se një florë bakteriale e varfër shkakton çrregullime të humorit, por stresi i shkatërron bakteret e mira në stomak njësoj si ushqimet e skuqura e të përpunuara.

Probiotikët Bllokojnë Ndikimin E Stresit
Shkencëtarët kanë arritur në konkluzionin se prania e probiotikëve në organizëm bllokon ndjeshmërinë ndaj stresit. Probiotikët përmirësojnë shëndetin e trurit. Ato shmangin ndikimin e stresit dhe shpërthimin e inflamacionit në këtë organ.

Pesë ushqimet e pasura me probiotikë që duhet t’i konsumoni
Kosi dhe produkte të tjera të bulmetit
Kosi i prodhuar përmes një proçesi sa më natyral fermentimi të qumështit është një nga burimet më të mira të probiotikëve. Veçanërisht nëse kosi prodhohet në mënyrë natyrale, ai nuk përmban ëmbëlsues artificial dhe është i pasur me disa forma probiotikësh.

Lakra turshi
Ky është një lajm i mirë për shqiptarët. Lakra e fermentuar dhe llojet e tjera të turshive, jo vetëm që janë jashtëzakonisht të pasura me vitamina A, B, C dhe E, por janë të mbushura me mikro organizma të shëndetshme.

Çokollata e zezë
Mund të tingëllojë e çuditshme, por çokollata e zezë e një cilësie të lartë përmban probiotikë. Këshilla e vetme që mund të kini parasysh është që ta konsumoni përpara ushqimit dhe jo si ëmbëlsirë. Sipas të dhënave, ushqimet e pasura me probiotikë duhen konsumuar përpara çdo vakti.

Bananet
Edhe pse bananet në të vërtetë nuk përmbajnë probiotikë, ato shkaktojnë shumëfishimin dhe lulëzimin e baktereve ekzistuese në sistemin tretës. Bananet përmirësojnë gjithashtu shëndetin e zorrëve.

Buka integrale
Nëse dëshironi të ruani ekuilibrin e florës intestinale, është e nevojshme të kufizoni dozën e ushqimeve që shkatërrojnë bakteret e shëndetshme. Buka e bardhë është një prej këtyre ushqimeve. Mos hezitoni të zgjidhni bukën integrale që përmban proteina dhe përbërës ushqimorë shtesë.

Kjo është platforma online për aplikim të shtesave prej 100 eurosh

Qeveria e Kosovës është afër finalizimit të platformës online për aplikim për shtesat prej 100 eurosh për punëtorët në sektorin privat dhe studentët.

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, tha për Radion Evropa e Lirë se shumë shpejt do të dalin me njoftimin dhe udhëzimet mbi procesin e aplikimit.

“Është çështje ditësh”, tha Kryeziu.

Ai shtoi se edhe për shtesat prej 100 euro për studentët janë duke punuar në platformën ku do të mund të bëhet aplikimi.

Më 12 prill, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bëri të ditur se në kuadër të Pakos për Ringjallje Ekonomike, të gjitha kategorive të pensionistëve, punëtorëve të sektorit publik e privat, si dhe studentëve do t’iu ndahen nga 100 euro shesë në muajin prill.

Lajm i madh: Shqipëria pranohet në BE, gati futja me kushte të plota

Komiteti i Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian votoi me 66 vota pro, 4 kundër dhe 3 abstenime raportin e Isabel Santos mbi vlerësimin e Komisionit Europian për progresin e Shqipërisë në integrimin europian gjatë vitit 2021 dhe ky është lajm pozitiv.

Në raport, eurodeputetët vlerësojnë angazhimin e palëkundur të Shqipërisë për integrimin europian dhe shprehin mbështetje e qartë për transformimin demokratik të vendit dhe aspiratën për anëtarësim në BE.

Eurodeputetët shprehën keqardhjen për dështimin e hapjes së negociatave të vonuara të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, duke theksuar solidaritetin e plotë me qytetarët e këtyre vendeve. Ky dështim, sipas tyre, minon qëndrimet e publikut ndaj BE-së dhe përbën një rrezik serioz për politikën e zgjerimit të BE-së në tërësi.

Eurodeputetët theksojnë se të dyja vendet kanë plotësuar kushtet e vendosura nga Këshilli Evropian. Duke vlerësuar vazhdimësinë e Shqipërisë si një partner i besueshëm dhe i përkushtuar i politikës së jashtme, plotësisht në përputhje me politikën e jashtme, të sigurisë dhe të mbrojtjes së BE-së, raporti Santos i bën thirrje BE-së të vlerësojë

në mënyrë kritike “Implikimet historike të rëndësishme të sigurisë për stabilitetin dhe unitetin në kontinentin evropian dhe në Ballkanin Perëndimor në kontekstin e agresionit rus kundër Ukrainës”. Ajo u kërkon vendeve anëtare të demonstrojnë unitetin evropian duke nisur zyrtarisht negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, duke marrë parasysh si implikimet gjeopolitike të vendimit ashtu edhe përmbushjen e kritereve zyrtare nga të dy vendet.

Raporti përsërit se anëtarësimi i Shqipërisë në BE varet nga reformat e qëndrueshme dhe të pakthyeshme në fushat kryesore të politikave. Eurodeputetët i bëjnë thirrje Shqipërisë të vazhdojë dhe të intensifikojë përpjekjet e saj për të forcuar funksionimin e gjyqësorit, për të forcuar demokracinë, shtetin e së drejtës dhe ekonominë.

Vendi duhet gjithashtu të fuqizojë shoqërinë civile, të luftojë korrupsionin dhe k rimin e organizuar, të sigurojë lirinë e medias dhe të garantojë mbrojtjen e të drejtave të pakicave, duke përfshirë komunitetin LG.BTQI.

Lajmi i fundit: Shtrenjtohet nafta perseri,ja sa me shume…

Lajmi i fundit: Shtrenjtohet nafta perseri,ja sa me shume…
SHlKONI ME POSHTE!

Kom’ isioni RreguIIattor i Enn’ ergjetttikës njof’ton se çmimi i naf’tës pas mesnatte do të sht’ rennjtohett për dy dennarë, përcjeII TV21. Çmi’ mett e deriv’ atteve tjera mbe’ ttenn të njëjta.

Në vijim çm’ imett sipas ve’ nndimit të fundit të KRRE-së.
Bennzinë motori – ЕUROSUPER BS – 95 – 81,05 (dennarë/Iitër)
Bennzinë motori – ЕUROSUPER BS – 98 – 83,05 (dennarë/Iitër)
Naf’të motori – ЕURODIZEI BS (D-Е V) – 84,05 (dennarë/Iitër)
Vaji ekstra i Iehtë – 82,50 (dennarë/Iitër)

Kura E Cila Përmirëson Kujtesën Për 80%, Shkriin Yndyrat: ILAÇIi Më I Fuqiishëm Se Kurrë Më Parë..!

Kura E Cila Përmirëson Kujtesën Për 80%, Shkriin Yndyrat: ILAÇIi Më I Fuqiishëm Se Kurrë Më Parë..!

Kur të merrni këtë përzierje, funksionet e truriit përmirësohen, duke përfshirë edhe të parët dhe të dëgjuarit.

Po ju paraqesim njërin ndër iilaçet më të fuqishmee natyrale, i cili jo vetëm që do të përmirësojë aftësinë e kujtesës për 80 për qind, por, krahas kësaj, edhe do të shkrijë shtresat dhjamore me të cilat jeni duke lufttuaar me vite të tëra!

Përbërësi kryesor është rrepa e bardhë, e cila është e pasur me vitaminë C, kalium, vitamina B1, B2 dhe B6, si edhe me hekur, magnez dhe fosfor.

Rrepa e bardhë shpejton metabolizmin, eliminon lodhjen dhe nxit zhvillimin e bakktereeve të mira në stomak.

Përgatitja është e shpejtë dhe e thjeshtë, ndërkaq efeektet të dukshme që në ditët e para!

Përbërësit:

– 125 g rrepë e bardhë,

– 4 limonë,

– 3 lugë mjaltë,

– 2 lugë kanellë pluhur

– Një copë xhenxhefil (rreth 2 cm).

Përgatitja:

1. Në blender grijeni rrepën dhe xhenxhefilin.

2. Kullojeni lëngun e limonit, shtojeni në blender dhe përzieni derisa të bashkohet, pastaj shtoni kanellë dhe mjaltë.

3. Të gjitha përzieni mirë dhe qitni në një enë qelqi.

Përdorimi:

Dy herë në ditë pini nga një lugë të plotë të përzierjes para racionit, mirëpo nëse ushtroni, pini para trajnimit.

Praktikoni këtë 3 javë dhe nuk do të pendoheni, kur të shihni rezultatet fenomenale!

Ja dhe projekt ligji ri i migracionit ne Gjermani per vizat e punes

Projektligji i ri i ardhjes sëfuqisë punëtore nuk do ta shmangë nevojën e aplikimitpër vizë pune. Lind pyetja se a do të shkurtohet apo do të zgjatet koha e pritjes për vizë në ambasada.

Një gjë duhet thënë që në fillim, Askush nuk mund ta parashikojë saktësisht se a do të rritet apo do të ulet kohëzgjatja e pritjes për njëPor po përpiqemi të sqarojmë se çfarë mund të çojë në përshpejtim, e çfarë në ngadalësim të procedurave. Një risi shumë e rëndësishme në projektligjin e ardhjes sëfuqisë punëtore është Viza për të kërkuar punë deri tani këtë mundësi e kanë vetëm profesionistët me shkollë tëlartë. Me ligjin e ri do ta kenë edhe profesionistët, kualifikimi i të cilëve njihet edhe në Gjermani. Kjo është një vizë, që jepet për një afat kohor deri në gjashtë muaj, vetëm për Gjermaninë, për dallim nga viza Schengen, e cila jepet për 90 ditë dhe vlen për të gjithë.
Viza për të kërkuar punë i jep të drejtën një personi të kualifikuar që të vijë në Gjermani pa kontratë pune. Deri tani kjo lloj vize aplikohet vetëm për të diplomuarit me shkollë të lartë. Rregulli aktual parasheh se kush gjen punë  brenda këtij gjashtëmujori.

Edi Rama Në Ankth! Nga Amerika vjen thirrja e prerë: Dritan Demiraj te jetë Presidenti i Republikës së Shqipërisë!!

Edi Rama Në Ankth! Nga Amerika vjen thirrja e prerë: Dritan
Demiraj te jetë Presidenti i Republikës së Shqipërisë!!Një tjetër emër i është shtuar listës së kandidatëve për President të Republikës.

Federata Shqiptare e Amerikës “Vatra” ka propozuar kolonel Dritan
Demiraj si kandidat për president. Organizata më e vjetër e diasporës, është e mendimit se ish-ministri iBrendshëm demokrat i qeverisë teknike të 2017-s, është emri më imirë për president. Demiraj u vendos ministër brenda qeverisë Rama, si propozim idemokratëve, për të shmangur vjedhjen e zgjedhjeve të 2017-s, të
cilat u humbën nga opozita. Federata Pan-Shqiptare e Amerikës “Vatra” organizata më e vjetër e diasporës e ndjek me vëmendje situatën si dhe zhvillimet politike në Shqipëri. Shteti Bashkuara të Amerikës, institucionet e forta demokratike janë gjithmonë boshti i orientimit tonë kombëtar për një Shqipëri të zhvilluar. Duke ndjekur kalendarin kushtetues për zgjedhjen e presidentit të Republikës së Shqipërisë, kemi nderin e veçantë që në unanimitet të plotë të Kryesisë së Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës “Vatra” dhe të 20 degëve në të gjitha shtetet e Bashkuara të Amerikës t`Ju propozojmë dhe të mbështesim për herë të parë një kandidat për postin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Sa më sipër propozojmë zotin Dritan Demiraj si kandidat për zgjedhjet presidenciale në Shqipëri. Zoti Dritan Demiraj ka një biografi dhe aktivitet të pasur si një ngaish ushtarakët e lartë më të dekoruar në dhe të vlerësuar në dekadat e fundit. Roli i tij në përfaqësimin me dinjitet, profesionalizëm dhe përkushtim të njësive të forcave të armatosura ka bërë krenarë jo vetëm shqiptarët brenda vendit por mbarë shqiptarët kudo ku
jetojnë dhe punojnë në botë. Kolonel Dritan Demiraj gjatë drejtimit të misioneve luftarake është vlerësuar maksimalisht nga institucionet më të larta të Republikës së Shqipëri, duke u vlerësuar me medaljet “Nderi i Kombit”, “Mjeshtër i Madh”, “Medaljen e Artë të Shqiponjës” si dhe është vlerësuar nga
Departamenti Amerikan i Mbrojtjes dhe Departamenti Amerikan i Shtetit.
Gjatë viteve të fundit, zoti Dritan Demiraj ka ushtruar një aktivitet intensiv kombëtar duke qënë gjithmonë një zë i fuqishëm për të ndihmuar në fushën e sigurisë dhe të sfidave në reformimin e forcave të armatosura. Ai mban gradën Doktor i Shkencave në fushën e sigurisë dhe të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ka pjekurinë e duhur dhe kualifikimet e nevojshme për të mbajtur detyrën e lartë të kreut të Shtetit Shqiptar dhe për të qenë garant i Kushtetutës dhe ligjeve.
Federata Pan Shqiptare e Amerikës “Vatra” shpreh besimin e plotë se zoti Dritan Demiraj do të jetë një President simbol i unitetit të kombit dhe një garanci e harmonizimit të politikave me aleatin tonë strategjik SHBA, dhe jo vetëm.
Duke pasur vëmendje dhe ndjeshmëri të shtuar ndaj zhvillimeve gjeopolitike në rajon dhe më gjerë, si komandant i përgjithshëm i Forcave të Armatosura ai do të jetë një garanci më e madhe në drejtim të politikave të sigurisë. Të nderuar përfaqësues të popullit Shqiptar në Kuvendin e Shqipërisë! Federata Pan Shqiptare e Amerikës “Vatra” me mirënjohje dhe vlerësim për rolin dhe misionin Tuaj, lutet të mbështesni kandidatin e parë të propozuar nga diaspora zotin Dritan Demiraj. Një president i zgjedhur me konsensus, mirëkuptim dhe përfaqësues i të gjithë Shqiptarëve patriotë, do të jetë mesazhi i duhur politik përsituatën aktuale të Shqipërisë. Me bindjen e thellë që propozimi jonë do të shqyrtohet dhe do të mbështetet nga ana Juaj pa dallime politike, Me respekt dhe nderime Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës “Vatra” Elmi BERISHA

Testohet R aketa Me E Frikshme Ne Bote Nga Rusia E Prodhuar Tani / Cfare Tha Putin Per Kete Rakete Do Habiteni…

Mini stria ruse e mbrojtjes tha se ka testu.ar raketën e re balistike ndërkontinentale Sarmat shkruan Reuters

Pres identi rus Vladimir Putin u shfaq në televizion duke u inform.uar nga ushtria se rak eta ishte lëshuar nga Plesetsk

në veriperëndim të vendit dhe goditi objekt.ivat në gadishullin Kamchatka në lindjen e largët.

Rake ta balistike ndërkontinentale Sarmat ka karakteristi.kat më të larta taktike dhe teknike citohet të ketë thënë Putin.