Akademikja greke hallakt gjithe boten me kete video virale / Ne Athine kishte me shume se 8000 shpi shqiptare gjate viteve…

Një video e akademikes greke, Helene Glykatzi-Ahrweiler është bërë vi.rale në rrjetet sociale. Videoja është përhapur gjerësisht, për shkak se Glykatzi-Ahrweiler shpre.het se në vitin 1831 në Athinë ekzistonin vetëm 8000 shtëpi, shumica prej tyre ishin shqip.tare.

Kjo deklaratë e saj hapi jo pak debate në rrje.te sociale, duke zgjuar kështu edhe reagime të shumta nga qytetarët grek në faqet e ndryshme në internet ku kjo video është pub.likuar.

“Greqia nuk ekzistonte, kështu që për të ngushë.lluar veten, çfarë bënë ata? Pikërisht! 8000 shtëpi në Athinë në vitin 1831, gjysma e tyre pa çati. Dhe shumi.ca prej tyre u përkisnin shqiptarëve.

Fjalori i parë shqip – greqisht u krijua nga Botsaris (Gjeneral dhe hero i Luf.tës së Pavarësisë Greke). Botsaris krijoi fjalorin e parë shqip – greqisht sepse të gjithë ushtarët e tij ishin shqip.tarë”, është shprehur akademikja.
Helene Glykatzi-Ahrweiler është sot 94 vjeçe. Akademikja greke që ia ka kush.tuar një pjesë të jetës studimeve mbi Bizantin ka qenë gruaja e parë që ka drejtuar Universitetin e Sorbonës. Gji.thashtu, ajo ka qenë edhe drejtuese në Universitetin e Europës dhe presidente e Bordit në Qendrën Kul.turore Europiane në Delfi.

Vajza e Sabianit mesazh të fortë Einxhelit: Po përmbahem mos të them diçka më tepër

Loja e banorëve në shtëpinë e famshme ka përfshirë edhe të afërmit e tyre të cilët vazhdimisht i përcjellin ata, madje disa herë bëhen pjesë edhe e debateve e ‘sherreve’ që ndodhin brenda.

Së fundmi, Sabiani ka pasur një përplasje të fortë me Einxhel, e që këto debate mes tyre kanë bërë të reagon edhe vajza e Sabianit, Keisi.

Keisi përmes një postimi në rrjetin social Instagram, ka reaguar duke i dal publikisht në mbrotje babait të saj.

“O Sabiano i ke bërë fantazmat me fol me vete… ah sa po përmbahem mos të them diçka më tepër”, shkroi ajo teksa publikoi një foto te Einxhelit.

Humbi jetën në aksident në Elbasan, mesazhi përlotës i mësuesve për të riun

Një 21-vjeçar mbeti viktimë në një aksident tragjik mëngjesin e kësaj të marte në aksin rrugor Elbasan-Librazhd. Ngjarja ndodhi pranë fshatin fshatit Mengel, ku makina që drejtonte Rei P. doli nga rruga e për pasojë humbi jetën 21-vjeçari. Në një postim prekës në rrjetet sociale, të riun e kujtojnë mësuesit e shkollës ku studioi dikur.

Mesazhi:

Rei i reve të qiellit, i yjeve, i dritës së përjetesisë.

Eshtë një vend në banken e trete të mendimeve tona qe do te jëtë përhere yti.

Do të të kerkojme në boritë e makinave buzë rruges, do të dëgjojme tërë jetën zërin tënd:

-Zyshat e mia.

Do të mbetesh përjetësisht yni, Rei.

Qe nga Parajsa ti sot na pershendet mes yjeve.

Aksidentohet autobusi, 13 të vd.ekur!

Trembëdhjetë persona kanë humbur jetën pas një përplasjeje mes një minibusi dhe një kamioni në veri të Ukrainës.

Shtatë të tjerë u plagosën në incidentin e mëngjesit të së martës, tha shërbimi i emergjencës shtetërore të Ukrainës.

Minibusi po udhëtonte nga qyteti i Cherniguiv për në fshatin Borzna, kur u përplas me një kamion, shkruan Euronews.

“Si pasojë e aksidentit, 13 persona humbën jetën dhe 7 persona u shtruan në spital me lëndime të shkallës së ndryshme”, thuhet në njoftimin e autoriteteve.

Pamjet e publikuara nga shërbimet e urgjencës tregojnë një minibus të bardhë dhe një kamion të shtypur plotësisht. Tridhjetë punonjës të shpëtimit u dërguan në vendngjarje, por ende nuk dihet shkaku i aksidentit.

Babai vret me thikë djalin 18 vjeç dhe plagos rëndë vajzën dhe gruan

Mediat turke kanë raportuar një krim të rëndë në familje, ku kryefamiljari ka qëlluar me thikë djalin, gruan dhe vajzën. Ngjarja ka ndodhur në Dijarbakır, dhe babai 40-vjeçar ka vrarë djalin 18 vjeç dhe la të plagosura rëndë vajzën 15 vjeçe dhe bashkëshorten 39 vjeçe.

Sipas CNN turk, shtetasi Mahmut B. ka filluar të qëllojë familjen e tij me thikën dhe gërshërët që kishte marrë në dorë. Kanë qenë fqinjët ato që kanë dëgjuar britmat e familjes dhe kanë njoftuar ekipet e emergjencës.

Me të mbërritur në vendngjarje ekipet gjetën nënën 39-vjeçare Sabika B., 15-vjeçaren Elif dhe 18-vjeçarin Muhammet Semi B., të mbuluar me gjak.

Ndërsa të lënduarve në vendngjarje iu dha ndihma e parë, u konstatua se 18-vjeçari Muhammed Semi B. kishte ndërruar jetë. Mësohet se në gjendje të rëndë është nëna dhe vajza.

I dyshuari për vrasjen u kap në vendin e ngjarjes.

Bastisje për vr.asjen e trefishtë në Gllogjan/ Policia gjen prova për fajde dhe bixhoz, Krimet Ekonomike në aksion

Në vazhdën e hetimit intensiv që po realizohet për rastin në Gllogjan, Policia ka kryer disa bastisje me urdhër të Gjykatës Themelore në Pejë.

Ndonëse nuk janë siguruar prova konkrete për identifikimin e autorëve të vrasjes së trefishtë, megjithatë Sinjali mëson se janë siguruar prova për veprat penale që lidhen me fajde dhe bixhoz, të cilat u janë transferuar Krimeve Ekonomike për hetim të mëtutjeshëm.

Sinjali merr vesh se Krimet Ekonomike të asistuara nga zyrtarët policorë, po zhvillojnë një aksion, i cili ka rezultuar me arrestimin e disa personave të dyshuar për kryerjen e këtyre veprave.

Sinjali po pret konfirmimin zyrtar nga Policia e Kosovës.

Sinjali do të ju mbajë të informuar lidhur me këtë rast./GazetaSinjali/

A ishin të rastësishme ngjarja në spitalin e Tetovës dhe aksidenti i autobusit në Bullgari, flet Alfred Cako (VIDEO)

Konspiracionisti Alfred Cako, ka folur në lidhje me tragjedinë që ndodhi disa ditë më parë në Bullgari, ku një autobus me udhëtarë nga Maqedonia e Veriut që po kthenin nga Turqia pësoi aksident, shkruan InfoShqip.

Cako, vuri theksin se djegia e autobusit duke u cilësuar si ndër më të sigurtit ndaj zjarreve, mënyra se si ka shpërthyer, lë të kuptohet që aty brenda, ka pasur lëndë shpërthyese. Këtë aksident ai e cilësoi si të qëllimshëm, pasi në këtë autobus ka pasur shumicë shqiptare dhe thuajse asnjë maqedon.

Gjithashtu, Cako tha se e njejta pak a shumë ndodhi disa muaj më parë në shpërthimin që ndodhi në spitalin modular në Tetovë. Ai tha se duhet të verifikohet gjithçka, por që sipas tij aty janë bërë transplante të organeve të pacientëve që kanë qenë në fazën e fundit të virusit dhe për të mos u kuptuar ndodhi një shpërthim.

Cako i bëri thirrje shtetit shqiptar që të reagojë dhe të mos e lërë zbardhjen e këtyre rasteve në dorën e Zaev./InfoShqip.com

Video:

Thirrje ur’gjente nga mjeket ! Ndaloni pijet e gazuara se do jete shum vone ! Ja cfare po shkak’tojne ato…

Sheqeri, shumë she.qer nuk bën vetëm dëm tek dhëmbët tuaj. Sheqeri arrin të dëm.tojë fort edhe mëlçinë, mëlçia shpërbën një lloj she.qeri të quajtur fruktozë për të bërë yndyrë shumë sheqerna të rafi.nuar dhe shurupi i misrit me për mbajtje të lartë fru.ktoze sjellin tepri. Kjo shkakton një grum.bullim yndyror që mund të çojë në së mundje të mëlçisë. Disa studime tre.gojnë se sheqeri mund të jetë po aq i dë.mshëm për mëlçinë si alkooli edhe nëse nuk jeni mbi peshë.

Mbi pesha arrin të krijojë dhjamos.je në qelizat tuaja të mëlçisë dhe të çojë në sëmun dje të mëlçisë. Si rezultat mëlçia juaj mu.nd të rritet dhe me kalimin e kohës mund të ngurtëso.het duke sjellë sëmun dje si cirroza.

Studimet e konsultuara tre.gojnë se rreziqet me shëndetin e mëlçisë rriten nëse jeni mbi peshë ose keni diabet. Ushqimi i duhur dhe stër.vitja mund ta ndalojnë së mundjen.

Organiz mi ka nevojë për vitaminë A dhe ësh.të mirë ta merrni nga frutat dhe perimet e freskëta, veçanërisht nga ato që janë të kuqe por.tokalli dhe të verdhë. Por nëse merrni suplemen.te apo shtesa që kanë doza të larta të vitaminës A kjo mund të jetë një prob.lem për mëlçinë tuaj. Kontrolloni me mjekun tuaj para se të me.rrni ndonjë vitaminë shtesë A sepse ndoshta nuk keni nevo jë për atë.

Pijet e gazuara plot she.qer hulumtimet tregojnë se njerëzit që pijnë shumë pije të gazuara kanë më shumë gja.sa të kenë probIeme me shëndetin e mëlçisë.

Borë deri në 1 metër, ja çfarë ndodh me motin ditët në vijim

Moti i keq ka përfshirë të gjithë vendin me reshje të dendura që shkaktuan edhe përmbytje në disa zona.

Ndërkohë, krahas shiut, orët e para të ditës së sotme janë karakterizuar nga një numër i madh shkarkesash elektrike në zonën qendrore.

Meteoalb tha sot se moti pritet të përmirësohet gjatë orëve të pasdites së sotme dhe paradites së nesërme, për t’u përkeqësuar sërish të premten.

Krahas shiut, zona të shumta të vendit pritet të pushtohen nga reshjet e dëborës. Mësohet se reshje dëborë do të ketë në të gjithë pjesën veriore; ver-lindore si edhe pjesërisht në zonën jug-lindore të vendit.

Reshjet pritet të bien me intensitet të ndryshëm gjatë javës në vijim, ndërsa zona ku do të ketë më shumë reshje është skaji verior i vendit ku trashësia parashikohet të shkojë deri në 1 metër.

Ndërkohë, zona e Dibrës, Bulqizës dhe pjesa malore e Librazhdit pritet të përballen me reshje dëborë me trashësi deri në 50 cm. Situata paraqitet e njëjtë edhe në Korçë, ndërsa në zona si Pogradeci apo Përmeti, reshjet e dëborës do të kenë intensitet më të ulët.

Një kliente humbi jetën dhe 31 të tjerë u shtruan në spital pasi hëngrën mish qengji, kuzhinieri dënohet me burg

Një person ka humbur jetën dhe 31 të tjerë u shtruan në spital pasi hëngrën në një restorant në Britani “shepherd’s pie“, pastiçen tradicionale me mish të grirë qengji, të papjekur si duhet.

Dreka e organizuar nga një grup bashkësie komunitare përfundoi në tragjedi Northamptonshire, ndërsa kuzhinieri përgjegjës për gatimin John Croucher, u dënua me katër muaj burg.

Ngjarja kishte ndodhur në vitin 2018 por dënimi u dha vetëm dy ditë më parë nga gjykata, shkruan e përditshmja The Guardian.

“Më 8 tetor 2018, 35 banorë të fshatit shkuan për drekën e përbashkët në barin ‘Creëe Arms’. Tridhjetëedy prej tyre porositën pastiçen me mish të grirë dhe të gjithë u sëmurën, ndërsa 92-vjeçarja Elizabeth Neuman, humbi jetën si pasojë e një hemorragjie gastrointestinale. Të tjerët u shtruan në spital“, tha gjykatësja Sarah Campbell teksa lexonte vendimin.

“Atë ditë gatuante Croucher i cili tentoi të përgatiste me shpejtësi ushqimin, duke e gatuar në mënyrë të pamjaftueshme, pa verifikuar pjekjen e mjaftueshme apo temperaturën në momentin e servirjes”.

Kuzhinieri u dënua me katër muaj burgim dhe një vit pezullim të liçencës për “shkelje të normave ushqimore”.

“Është e rëndë ta pranoj por po veproja me të shpejtë. Ky episod po shënon jetën time. Tani më duhet të verifikoj çdo gjë. Tani ndjehem një shef më i mirë kuzhine. Është për të ardhur keq që për të arritur deri këtu duhej të paguhej një kosto kaq e madhe”, tha i dënuari Croucher gjatë senacës gjyqësore.